ZAJRZYJ na strone domowa DogObservera
















LISTA DYSKUSYJNA dogobserver_pl

- Etogram psa - A - Z - Duże zdjęcia


Beknięcie

Bieg

bimage001.jpg
bimage001.jpg

Bieg do
bimage003.jpg
bimage003.jpg
bimage004.jpg
bimage004.jpg

Bieg równoległy
bimage005.jpg
bimage005.jpg

Bieg w kabłąk – bieg w „trzy łuki”
bimage007.jpg
bimage007.jpg

Bieg w pochyleniu kątowym
bimage008.jpg
bimage008.jpg

Bieg ze „zwierzyną” (aport)
bimage008a.jpg
bimage008a.jpg

Bieganie przy płocie

Biegi zabawowe
bimage009.jpg
bimage009.jpg

Bobrowanie
bimage011.jpg
bimage011.jpg

Bodnięcie przodem
bimage012.jpg
bimage012.jpg

„Boksowanie”
bimage013.jpg
bimage013.jpg
bimage014.jpg
bimage014.jpg

Brodzenie
bimage016.jpg
bimage016.jpg
bimage017.jpg
bimage017.jpg
Do spisu alfabetycznego etogramu psa

ETOLOGIA I BEHAWIOR PSA


ETOGRAM

  • Zachowanie psa w zdjęciach





    B


Beknięcie
Wypuszczenie powietrza zgromadzonego w żołądku. Ma miejsce jakiś czas po przyjęciu pokarmu, ale nie stanowi stałej składowej pożywiania się. Pysk psa pozostaje zamknięty, pies stoi lub siedzi, czasem przed innym osobnikiem. Policzki uwypuklają się w końcowej fazie działania.
INN (FIZJ)


Bieg
Szybkie przemieszczanie do przodu przy pomocy kłusu, inochodu, cwału lub galopu. W czasie biegu, w przeciwieństwie do chodu, mogą występować fazy powietrznego zawieszenia, gdy żadna z nóg nie znajduje się na ziemi. Grzbiet psa może pozostawać nieruchomo, niemal idealnie równolegle do podłoża lub też odkształcać się w czasie biegu. Przy większych prędkościach występuje ergonomiczne zminimalizowanie składowej pionowej ruchu psa.
INN (RUCH)

bimage002.jpg
bimage002.jpg

Bieg do
Bieg do czegoś, kogoś. Cel tego szybkiego przemieszczania jest łatwy do określenia (np. widoczny).
AFI AG SEKS INN (RUCH)


Bieg równoległy
Psy przyjmują pozycję w biegu blisko siebie, czasem dotykając się. Opierają się o siebie barkami, bokami i utrzymują to samo tempo biegu. Fazy poruszania zgadzają się ze sobą.
AFI ZAB. SEKS INN (RUCH)

bimage006.jpg
bimage006.jpg

Bieg w kabłąk – bieg w „trzy łuki”
Bieg z zaokrąglonymi, łukowato wygiętymi grzbietem, szyją i ogonem. Bieg jest nieergonomiczny i ma charakter zabawowej gonitwy. Zabawa odbywa się w pojedynkę. Pies biegnie na mocno ugiętych nogach, może odbijać się na boki oraz zmieniać prędkość bez zauważalnej przyczyny. Zmienna jest wysokość odbić. Niektóre skoki wydają się „zawieszone” w powietrzu. Są to podskoki popisowe. Biegowi w „trzy łuki” towarzyszy ściągnięcie uszu do tyłu (por. „uszy stulone do tyłu”) lub ściągnięcie do tyłu psa uszu zwróconych na boki (por. „uszy elfa czubkami do tyłu”). W biegu powiewa końcowy odcinek ogona, podczas gdy jego środkowa część uwypukla się. Nazwa „trzy łuki” obrazuje 3 wygięcia: szyi, grzbietu i ogona.
AG ZAB. SEKS


Bieg w pochyleniu kątowym
Pochylenie sylwetki psa względem ziemi występuje w czasie większej zmiany kierunku poruszania (na wirażu) przy dużej prędkości biegu. Oś pionowa psa jest nachylona do środka łuku (podobnie jak to się dzieje u motocyklisty lub panczenisty).
INN (RUCH)


Bieg ze „zwierzyną” (aport)
Pies biegnie do elementu odgrywającego rolę „zwierzyny”, zatrzymuje się i chwyta ją w pysk, zaciska zęby słabo i niesie zdobycz w półzamkniętym pysku, nadal biegnąc. Pies może też, po dotarciu do „zwierzyny”, szturchnąć nieruchomą zdobycz łapą i dopiero po wyrzuceniu jej w powietrze (łapą albo pyskiem), pochwycić zdobycz i trzymać w zębach. Pies może po chwyceniu wykonać ruch potrząsania głową, w próbie „zabicia” zdobyczy. Bieg z niesioną w pysku zdobyczą może być swobodny lub pies może przyjąć krok paradny (p. paradowanie ze zdobyczą). Bieg ze zdobyczą jest to aport i jest to fragment zachowań łowczych. U psa jest wykorzystywane jest to zachowanie do zabawy, także do zabawy w pojedynkę. AFI ŁOW ZAB. AFI ŁOW ZAB.
INN (RUCH)


Bieganie przy płocie
Bieganie wzdłuż granicy wyznaczonej przez płot lub inne oznakowanie terenu i z okazywaniem silnego pobudzenia. Pies stopniuje grożenie, od przyjęcia postawy wyprostowanej, frontalnej wobec osobnika za płotem, z gotowością do stawienia czoła, przez szczerzenie zębów, rzucanie się do przodu (wypady z kłapnięciami), szczekanie grożące i alarmujące, próby dosięgnięcia zębami osobnika za płotem. Często bieganie z oszczekiwaniem przyjmuje postać zachowania mocno zrytualizowanego i składa się z biegania wzdłuż płotu – granicy terytorium, i donośnych szczeknięć. Rzadko, ale mogą się pojawić próby wspięcia się na płot i sięgnięcia w stronę intruza za płotem.
AG ZAB.


Biegi zabawowe
Pies biegnie z podniesioną głową i zabawowym wyrazem pyska: rozluźnionymi, rozsuniętymi wargami. Boczne skoki podkreślają zabawowy charakter biegu. Trasa biegu przebiega często po okręgu lub jego fragmencie (łuku) (por. gonitwa). Do pogoni może się przyłączyć inny pies, zachęcony i wówczas będzie to wspólny zabawowy bieg lub gonitwa. Częste zmiany kierunku pomagają w ucieczce. Ogon u uciekającego psa może być przyciśnięty do zadu, a nawet podwinięty (ochrona przed szczypnięciem, złapaniem za ogon). Por. gonitwa.
ZAB. SEKS

bimage010.jpg
bimage010.jpg

Bobrowanie
Przeszukiwanie terenu z nosem przy ziemi, meandrowanie. Brak tu fazy przyspieszenia kroku widywanego po złapaniu tropu.
ŁOW SEKS


Bodnięcie przodem
Uderzenie w przód stojącego psa przez drugiego psa barkiem i pochyloną głową. Podobne jest do ocierania przodem, ale ma zdecydowanie większy dynamizm, nawet z zaznaczeniem elementu popychania.
AFI SEKS


„Boksowanie”
Uderzanie łapami („boksowanie”) we wspięciu na tylnych łapach. Oba psy stoją w miejscu, na tylnych łapach, nie opadając na siebie. Boksowaniu może towarzyszyć pokaz rozwarcia pysków, szczerzenie zębów, a nawet uderzenie zębami.
AFI (POW) AG

bimage015.jpg
bimage015.jpg

Brodzenie
Chodzenie w płytkiej wodzie bez wynurzania łap ponad powierzchnię. Pies nie pływa, dopóki wyprostowanymi łapami sięga dna, a grzbiet pozostaje ponad powierzchnią wody. Pies może również brodzić w śniegu, wówczas albo taranuje go i rozgarnia przodem, jak pług, albo, przy płytszym śniegu, wyżej unosi nogi, jak przy podkradaniu na prostych łapach.
INN (RUCH)














LISTA DYSKUSYJNA wolfdog.org






AFI
AG
SEKS
ZAB.
ŁOW
INN (FIZJ)
INN (RUCH)
INN (USP)


zdjęcieb001 T.Hansen
zdjęcieb002 J.Żyłkowska
zdjęcieb003 M.Sobiecka
zdjeciae004 K.Stańczak
zdjęcieb005 T.Hansen
zdjęcieb006 M.Stawowczyk
zdjęcieb007 M.Sobiecka
zdjęcieb008 P.Serewiś
zdjęcieb008a J.Bąk
zdjęcieb009 P.Peron
zdjęcieb010 Aleksandra
zdjęcieb011 P.Peron
zdjęcieb012 P.Serewiś
zdjęcieb013 T.Hansen
zdjęcieb014 U.Charytonik
zdjęcieb015 Aleksandra
zdjęcieb016 M.Sobiecka
zdjęcieb017 B.Sokołowska

Prawa autorskie (tekst i zdjęcia 1999-2006) Napisz do mnie Maria Sobiecka . Kontakt z dogobserver_pl owner
Zamieszczono na stronie 23 marca, 2006
Aktualizowano ostatnio 18 grudnia, 2006