ZAJRZYJ na strone domowa DogObservera














LISTA DYSKUSYJNA dogobserver_pl

- Etogram psa - A - Z - Duże zdjęcia


Galop

gimage001.jpg
gimage001.jpg

Głoszenie

Gonić za
gimage002.jpg
gimage002.jpg
gimage004.jpg
gimage004.jpg

Gonitwa
gimage006.jpg
gimage006.jpg

Grożenie
gimage008.jpg
gimage008.jpg

Grożenie otwartym pyskiem
gimage009.jpg
gimage009.jpg
gimage010.jpg
gimage010.jpg
gimage011.jpg
gimage011.jpg
gimage021.jpg
gimage021.jpg

Grożenie wywiniętą wargą górną
gimage014.jpg
gimage014.jpg
gimage015.jpg
gimage015.jpg

Gryzienie

Gryzienie powitalne

Gryzienie zahamowane
gimage016.jpg
gimage016.jpg
gimage017.jpg
gimage017.jpg

Grzebnięcie pazurami
gimage019.jpg
gimage019.jpg
Do spisu alfabetycznego etogramu psa

ETOLOGIA I BEHAWIOR PSA


ETOGRAM

  • Zachowanie psa w zdjęciach





    G


Galop
Szybki, trzytaktowy sposób poruszania. Rozpoczyna się od wybicia którejś z tylnych nóg, po czym następuje odbicie podwójne (jednocześnie dwie łapy po skosie) i opadnięcie na czwartą łapę (przednią) całym ciężarem ciała. Tak wygląda też rozpędzanie się do cwału.
INN (RUCH)


Głoszenie
Jeden z etapów łowów, szczególnie rozwinięty u niektórych psów myśliwskich.. Po ustaleniu miejsca pobytu pies pojedynczymi, zwykle wysokimi szczeknięciami głosi zwierzynę i pozostaje w miejscu, gdzie jest ona osaczona. Owczarek belgijski głosi wysokim pojedynczym szczeknięciem już gdy idzie szczególnie świeżym tropem zwierzyny.U psów domowych szczekanie o charakterze głoszenia występuje po zauważeniu obcego, potencjalniego intruza.
AG ŁOW ZAB.


Gonić za
I. Element z sekwencji łowczej. Gonienie może podlegać kontroli i jest ćwiczone w zabawie, podobnie jak inne fragmenty zestawu łowczego.
II. Kolejny fragment z zestawu nie musi po nim nastąpić, choć zwykle następuje, np. w częściowej, szczątkowej formie. Pies goni z pełną, możliwą do osiągnięcia prędkością, aż do zrównania z ofiarą (lub „ofiarą”).
III. Po biegu następuje chwycić – ugryźć oraz .ugryźć – zabić.
AG ŁOW ZAB.

gimage003.jpg
gimage003.jpg

Gonitwa
Bardzo szybki bieg, często po okręgu, bez widocznego celu gonienia. Może być formą zabawy w pojedynkę (por. bieg „trzy łuki”) albo zaproszeniem do gonienia za psem. Zdarza się przy powitaniu z dużym pobudzeniem. W trakcie gonitwy psy mogą stosować bieg zabawowy z częstymi zmianami kierunku lub wykorzystując pełną szybkość sprawdzać przeciwnika. P. pogoń. P. obieganie.
AG ŁOW ZAB.

gimage007.jpg
gimage007.jpg

Grożenie
Grożenie to grupa zachowań zawierająca sygnały ostrzegające (zach. agonistyczne). U wilków przejście od grożenia do ataku przebiega tak błyskawicznie, że szczegóły mogą umykać uwadze ludzkiego oka. U psów grożenie nie musi przerodzić się w pełen atak. Przejście od grożenia do akcji zaczepnej trwa u psów bardzo długo (np. ta sama pozycja czy wydawane dźwięki mogą trwać nawet 10 min. i dłużej). W sytuacji patowej, gdy zapędzony w kąt lub przyparty do muru osobnik nie może się wycofać lub, gdy stale obecny jest czynnik sprawczy (np. samica, przebywanie w niewłaściwym miejscu), grożenie może utrzymywać się godzinami (!). W takim przypadku grożenie może być przerywane epizodami rytualizowanej lub prawdziwej walki. W warunkach, w których możliwe jest wycofanie, osobnik, który wycofuje się pierwszy, zachowuje dużą ostrożność (odejście powoli na sztywnych, wysokich nogach, z najeżeniem futra grzbietu). P. ostrzegające sygnały.
AG ZAB.


Grożenie otwartym pyskiem
Otwarcie pyska w stronę innego psa, człowieka lub przedmiotu z rozciągnięciem warg i odsłonięciem zębów. Kąciki warg są rozciągnięte i tym grożenie to różni się od agonistycznego szczerzenia zębów, w którym kąciki są ściągnięte do przodu. Przednie siekacze pokazane są dzięki podciągnięciu lub wywinięciu górnej wargi. Grymas ten stosowany jest przez psa w znaczeniu upominającym (p. sygnały ostrzegające), ale także w próbie obrony w przypadku zagrożenia. O ile towarzyszy temu wydawanie gardłowych dźwięków, to znaczenie sygnału jest wyłącznie upominające (p. sygnały ostrzegające). Niska tonacja stosowana jest typowo podczas ryczenia (p. ryczenie). Podobny układ pyska widuje się przy zianiu agonistycznym (p. zianie agonistyczne), w nim jednak nie ma uniesienia górnej wargi (siekacze są zasłonięte) i bardziej bierna jest postawa psa mającego otwarty pysk (taki gest psa nie zapowiada przejścia do ataku, tylko wycofanie się przy eskalacji zagrożenia).
AFI AG ZAB. SEKS

zianie agonistyczne - gimage012.jpg
Zianie agonistyczne gimage012.jpg
gimage013.jpg
Zianie agonistyczne gimage013.jpg

Grożenie wywiniętą wargą górną
Pies odsłania górne siekacze przez wywinięcie górnej wargi, tak że widać śluzówki. Wywinięta warga częściowo zasłania nos. Podobna mina u szympansów występuje przy zagrożeniu.
AG

gimage020.jpg
gimage020.jpg

Gryzienie
Mocne zaciśnięcie szczęk na czymś. Jeśli dotyczy to drugiego psa lub innego zwierzęcia powoduje różnego stopnia uszkodzenia ciała (skaleczenia, rany, siniaki). Gryzienie zwyczajowo oznacza przerwanie ciągłości (skóry) - jest to ugryzienie. Siła nacisku może podlegać kontroli, wówczas jest to ugryzienie zahamowane.
AG ZAB. INN (FIZJ)


Gryzienie powitalne
Chwycenie i przytrzymanie zębami łapy innego psa, albo innych miejsc „dozwolonych” podczas gryzienia. W przypadku człowieka będzie to złapanie zębami dłoni lub przedramienia. Jest to zahamowane ugryzienie i towarzyszy ono powitalnemu napraszaniu o zainteresowanie, podczas zalotów i zapraszania do zabawy. (P. również Chwyt powitalny i Złapanie słabe łapy). AFI ZAB.
AFI ZAB.


Gryzienie zahamowane
Ugryzienie z siłą, która jest niewystarczająca dla przecięcia skóry psa. Nacisk szczęk jest powstrzymany, mimo to w kontaktach z człowiekiem może dojść do zranienia, co wynika z niedostosowania siły nacisku zębów do delikatności ludzkiej skóry.
AG ZAB.

gimage018.jpg
gimage018.jpg

Grzebnięcie pazurami
Gwałtowne pojedyncze lub powtórzone skrobnięcie pazurami o ziemię, powodujące wyrzucenie podłoża na dużą odległość. Pies używa do tego łap przednich lub tylnych. Pies może grzebnąć jednocześnie łapami z jednej strony lub pazurami obu łap przednich lub tylnych, naprzemian lub razem. Skrobnięcie takie zostawia ślad zapachowy psa (gruczoły między opuszkami), rozrzucając go na większej powierzchni lub rozrzuca już istniejące oznakowanie podłoża, co usuwa dotychczasowe znakowanie.
AG INN (ZWYCZ)














LISTA DYSKUSYJNA wolfdog.org






AFI
AG
SEKS
ZAB.
ŁOW
INN (FIZJ)
INN (RUCH)
INN (USP)


zdjęcieg01 P.Peron
zdjęcieg002 P.Peron
zdjęcieg003 M.Sobiecka
zdjecie004 J.Żyłkowska
zdjęcieg005 K.Stańczak
zdjęcieg006 K.Stańczak
zdjęcieg007 P.Peron
zdjęcieg08 P.Peron
zdjęcieg009 P.Peron
zdjęcieg010 M.Peron
zdjęcieg011 J.Żyłkowska
zdjęcieg021 K.Stańczak
zdjęcieg012 K.Stańczak
zdjęcieg013 P.Peron
zdjęcieg014 M.Sobiecka
zdjęcieg015 M.Sobiecka
zdjęcieg020 K.Stańczak
zdjęcieg016 M.Sobiecka
zdjęcieg017 E.Gola
zdjęcieg018 A.Gola
zdjęcieg019 K.Stańczak



Prawa autorskie (tekst i zdjęcia 1999-2007) Napisz do mnie Maria Sobiecka . Kontakt z dogobserver_pl owner
Zamieszczono na stronie 25 marca, 2006
Aktualizowano ostatnio 27 grudnia, 2006