ZAJRZYJ na strone domowa DogObservera














LISTA DYSKUSYJNA dogobserver_pl




Karmienie szczeniąt

kimage002.jpg
kimage002.jpg
kimage003.jpg
kimage003.jpg

Kasłanie
kimage004.jpg
kimage004.jpg

Kichnięcie

Kłapanie pyskiem

Kłapnięcie zębami

Kłapnięcie zębami w stronę zalotnika
kimage011.jpg
kimage011.jpg
kimage012.jpg
kimage012.jpg

Kłus
kimage005.jpg
kimage005.jpg
kimage006.jpg
kimage006.jpg
kimage007.jpg
kimage007.jpg

Koci grzbiet

Kopanie
kimage008.jpg
kimage008.jpg

Kopanie z machnięciami ogona
kimage009.jpg
kimage009.jpg

Kopnięcie tylną łapą
kimage010.jpg
kimage010.jpg

Kręcenie młynka ogonem

Kręcenie się w kółko

Krycie
kimage013.jpg
kimage013.jpg
kimage014.jpg
kimage014.jpg
Do spisu alfabetycznego etogramu psa

ETOLOGIA I BEHAWIOR PSA


ETOGRAM

  • Zachowanie psa w zdjęciach





    K


Karmienie szczeniąt
Czynność karmienia suka wykonuje natychmiast po urodzeniu i oczyszczeniu nowonarodzonych szczeniąt z błon płodowych. Suka w ciągu pierwszych dni pozostaje w pobliżu szczeniąt i leżąc na boku daje dostęp do sutków. W następnych tygodniach wychodzi zostawiając szczenięta na krótko, następnie okresy nieobecności wydłużają się, ale suka regularnie wraca na karmienie. Stopniowe odstawianie szczeniąt polega na uciekaniu od szczenięcych pysków szukających sutków, odchodzeniu w trakcie próby karmienia, a nawet otrząsaniu przyczepionych szczeniąt.
AFI INN (POŻ)


kimage001.jpg
kimage001.jpg

Kasłanie
Gwałtowne wyrzucenie powietrza z tchawicy przy otwartym pysku, z wydobyciem ochrypłego dźwięku ze strun głosowych.
INN (FIZJ)


Kichnięcie
Gwałtowne wyrzucenie powietrza przez nos z wilgotną zawartością wydzieliny nosa. Nie podlega kontroli – jest czynnością odruchową i tym różni się od fuknięcia. Kichnięciu towarzyszy przymknięcie oczu. Kichanie bywa ponawiane, jeśli istnieją warunki do zbierania się i zalegania wydzieliny (np. po przyjęciu pozycji na grzbiecie zbiera się wydzielina).
INN (FIZJ)


Kłapanie pyskiem
Szybkie, bezgłośne otwieranie i zamykanie pyska bez wydawania przy tym odgłosów stuknięcia zębami. Mogą być słyszalne odgłosy mlaskania.
INN (USP)


Kłapnięcie zębami
Uderzenie zębami o siebie przy gwałtownym zamknięciu szeroko otwartego pyska. Towarzyszący kłapnięciu dźwięk służy jako ostrzeżenie. Może pojawiać się przy grożeniu w obronie także jako seria kłapnięć.
AG


Kłapnięcie zębami w stronę zalotnika
Do uderzenia zębami o siebie, jako sygnału ostrzegającego, suka dodaje wyrzut głowy w kierunku drugiego psa. Unosi przy tym wargi i pokazuje zęby. Zachowanie to widuje się u suki, do której podchodzi z boku i od tyłu pies, a wobec którego suka nie może wykonać manewru odskoczenia ze zwrotem pysk do pyska ze względu na ograniczenie swobody ruchów w przestrzeni (np. smyczą) Podobnie jest przy elemencie zakoczenia, gdy pies porusza się bardzo szybko i znajdzie się w pobliżu suki znienacka.
AFI
AG SEKS


Kłus
Dwutaktowy sposób poruszania się, w którym razem do przodu poruszają się nogi po przekątnej. Prawa noga przednia rusza do przodu równocześnie z lewą tylną, a lewa przednia z prawą tylną. Kłus wymaga niewielkiego nakładu energii i jest używany przy wędrowaniu i pokonywaniu dużych odległości.
INN (RUCH)


Koci grzbiet
Przy przeciąganiu się pies przyjmuje niekiedy pozycję przypominającą koci grzbiet – kabłąkowato wygięta w górę jest środkowa część grzbietu. Przy przeciąganiu łapy przednie są wyprostowane i nieco wyciągnięte do przodu.
INN (PIEL)


Kopanie
Wykopywanie ziemi i robienie w niej zagłębienia lub jamy przy pomocy przednich łap. Czasem pies pomaga sobie w tym wygryzając ziemię zębami (częste np. u jamników). Pies wypluwa tę ziemię lub połyka. Łącznie z nasłuchiwaniem i wąchaniem kopanie stosowane jest przy poszukiwaniu gryzoni, także lisów.ŁOW ZAB. SEKS INN (RUCH)


Kopanie z machnięciami ogona
W czasie intensywnego kopania występują momenty zastygnięcia, przerw w kopaniu, w czasie których pies szybko i miarowo uderza kilka razy ogonem na boki. Miarowość uderzeń porównywalna jest z uderzeniami metronomu. Jednocześnie każdy ruch jest minimalnie wolniejszy na początku i przyspieszony przy końcu machnięcia. Ogon jest miękki, sztywniejszy w blizszej 1/3 ogona. Przyspieszenie nadaje machnięciom charakter smagnięcia biczem. Jest to machanie łowcze. Machnięciom ogona towarzyszyć może przypadanie do wykopanej jamy ze szczeknięciem i odskokiem.
ŁOW ZAB.


Kopnięcie tylną łapą
Gwałtowne wyprostowanie wcześniej podgiętej jednej z tylnych nóg, wierzgnięcie. W zabawie stosowane do odepchnięcia drugiego osobnika, który w biegu próbuje chwycić zębami uciekającego za nogę lub ogon lub który nachylił się nad leżącym.
AG ZAB.


Kręcenie młynka ogonem
Kręcenie ogonem w kółko. Zdarza się przy dużym, przyjacielskim pobudzeniu. Patrz też machnięcia ogonem.
AFI ZAB. INN


Kręcenie się w kółko
Wygląda jak pogoń psa za własnym ogonem. Jest objawem niehamowanego pobudzenia. Może zaczynać się wyskokiem z natychmiastowym skręceniem tułowia.
AFI ZAB.


Krycie
Po wspięciu na sukę pies prowadzi do złączenia. Dalszy przebieg trwa różnie długo, od kilku minut do kilkudziesięciu minut (40-50). Pies po zakończeniu szybkich ruchów pchnięcia miednicą ześlizguje się z suki i pozostaje złączony z samicą dzięki zakleszczeniu. Psy stoją na ziemi w pozycji skośnej lub wręcz tyłem do siebie.
SEKS














LISTA DYSKUSYJNA wolfdog.org






AFI
AG
SEKS
ZAB.
ŁOW
INN (FIZJ)
INN (RUCH)
INN (USP)


zdjęciek01 P.Peron
zdjęciek02 P.Peron
zdjęciek03 P.Peron
zdjecie04 M.Sobiecka
zdjęciek05 P.Peron
zdjęciek06 P.Peron
zdjęciek07 P.Peron
zdjęciek08 M.Sobiecka
zdjęciek09 M.Sobiecka
zdjęciek10 K.Stańczyk



Prawa autorskie (tekst i zdjęcia 1999-2007) Napisz do mnie Maria Sobiecka . Kontakt z dogobserver_pl owner
Zamieszczono na stronie 11 czerwca, 2006
Aktualizowano ostatnio 18 grudnia, 2006