ZAJRZYJ na strone domowa DogObservera














LISTA DYSKUSYJNA dogobserver_pl




Machanie ogonem

mimage001.jpg
mimage001.jpg
mimage002.jpg
mimage002.jpg
mimage003.jpg
mimage003.jpg

Machnięcie przednią łapą (szturchnięcie)
mimage006.jpg
mimage006.jpg
mimage007.jpg
mimage007.jpg
mimage009.jpg
mimage009.jpg

Meandrowanie

Memłanie
mimage010.jpg
mimage010.jpg
mimage011.jpg
mimage011.jpg

Mocowanie się
mimage012.jpg
mimage012.jpg
mimage014.jpg
mimage014.jpg

Mocowanie we wspięciu
mimage015.jpg
mimage015.jpg
Do spisu alfabetycznego etogramu psa

ETOLOGIA I BEHAWIOR PSA


ETOGRAM

  • Zachowanie psa w zdjęciach





    M


Machanie ogonem
Różne sposoby poruszania ogonem. Tempo i amplituda uderzeń ogona zależą od stopnia pobudzenia. Ogon może znajdować się powyżej grzbietu, w jego poziomie, poniżej a nawet między tylnymi nogami. Rytmiczne smagnięcia ogona o boki w poziomie grzbietu z wiotkim końcem są typowe dla polowania (por. kopanie z machnięciami ogona). Spowolniony ruch oscylacyjny samego końca ogona lub miękki ruch całego ogona może poprzedzać pełną sygnalizację włączonego trybu zachowań łowczych. Machnięcia sztywnym ogonem trzymanym powyżej lub w poziomie grzbietu są elementem grożenia. Zastygnięcie usztywnionego ogona jest również składową grożenia. Miękkie machnięcia towarzyszą zabawie i przyjacielskiemu powitaniu. Okrężne ruchy ogona (por. kręcenie młynka) występują w wyraźnie przyjaznym kontekście. Pojedyncze machnięcie ogonem podczas leżenia na ziemi sygnalizuje dostrzeżenie czegoś w otoczeniu, co nie powoduje większego pobudzenia psa, ale jest przez niego rozpoznawalnym elementem (przejście właściciela obok). W przypadku dużego pobudzenia przestraszony pies może machać ogonem trzymanym między nogami.
AFI AG ŁOW ZAB. SEKS


mimage004.jpg
mimage004.jpg
mimage005.jpg
mimage005.jpg

Machnięcie przednią łapą (szturchnięcie)
Krótki, szybki ruch przednią łapy od zewnątrz do wewnątrz, ze zgiętym lub wyprostowanym nadgarstkiem widywany jest przy łowieniu w wodzie, polowaniu na motyle, dotykaniu ofiary pozostającej w bezruchu (poszturchiwanie łapą). Zdarzają się kilkukrotne grzebnięcia–zagarnięcia z boku lub od góry, które następują jedno po drugim. Znacznie rzadziej spotyka się ruch zagarniania przy użyciu obu łap jednocześnie. Technika ta może wówczas być stosowana do łapania owadów („kocią” techniką) lub w zabawach niewielkimi przedmiotami czy jedzeniem. Machnięcie może być skierowane w stronę drugiego psa. Ma charakter zaczepiania. Po wspięciu na tylne łapy machnięcie staje się boksowaniem.
AFI ŁOW ZAB. SEKS INN

mimage008.jpg
mimage008.jpg

Meandrowanie
Szybkie przemieszczanie się psa z nosem przy ziemi, nie w linii prostej, a po łukach.
ŁOW INN


Memłanie
Trzymanie przedmiotu półotwartym pyskiem, z przesuwaniem. Zmianom nachwytu towarzyszy zmiana siły zacisku zębów. Są to wielokrotne, zahamowane ugryzienia. Zaciskaniu zębów towarzyszy okrężny ruch żuchwy. Obiektem memłania mogą stać się na przykład kości i przedmioty niejadalne. Memłaniu towarzyszyć może wyskubywanie. Przedmiotem chwilowego zainteresowania może być łapa innego psa. Gdy dotyczy to bliższych części ciała (ramion, barków, uda czy głowy i szyi), chwycenie i trzymanie w zębach z chwilowym puszczeniem staje się przymierzaniem. W przypadku obwodowych części kończyn, to przeżuwanie pozorne.
ŁOW ZAB. SEKS / AFI


Mocowanie się
Technika walki agonistycznej, mająca prowadzić do pokonania przeciwnika, a nie do jego zagryzienia. W walce stosowane jest przepychanie, taranowanie, powalanie, zahaczanie łapą, przytrzymywanie łapami i zębami (przyszpilenie). Przy pomocy masy ciała, zębów i zajmowanej pozycji pies dąży do uzyskania bezruchu przeciwnika. Zastygnięcie jednego z psów kończy mocowanie się.
AG ZAB.

mimage013.jpg
mimage013.jpg

Mocowanie we wspięciu
Pies, we wspięciu na tylnych łapach, przytrzymuje przednimi łapami drugiego osobnika za szyję. Własnym ciężarem ciała, z użyciem pchnięć głową i szyją oraz chwytów zębami stara się uzyskać przewagę nad przeciwnikiem.
AG ZAB. SEKS

mimage016.jpg
mimage016.jpg

Moszczenie
Pies zagarnia podłoże pod siebie ruchem grzebiącym, jak w próbie rozkopania, lub rozgarnia, rozgrzebując je na boki. Zachowanie to występuje u niektórych ras psów, jako behawior pierwotny, służący umoszczeniu miejsca do spania. Zachowanie pełni jedną z dwóch funkcji: oczyszczania lub poprawy komfortu.
Zachowanie takie bywa uciążliwe w warunkach domowych, gdy moszczenie kończy się niszczeniem posłania psa i podłoża, na którym się ono znajduje. Przedmiotem moszczenia jest czasem kanapa albo fotel czy miękkie części innych mebli.
INN














LISTA DYSKUSYJNA wolfdog.org






AFI
AG
SEKS
ZAB.
ŁOW
INN (FIZJ)
INN (RUCH)
INN (USP)


zdjęciem001 A.Gola
zdjęciem002 M.Sobiecka
zdjęciem003 A.A.
zdjęciem004 K.Manders
zdjęciem005 K.Stańczak
zdjęciem006 K.Stańczak
zdjęciem007 C.Clayton
zdjęciem008 C.Clayton
zdjęciem009 A.S.
zdjęciem010 A.Sobiecka
zdjęciem011 A.S
zdjęciem012 M.Pilak
zdjęciem013 M.Pilak
zdjęciem014 A.S.
zdjęciem015 A.S.
zdjęciem016 J.Żyłkowska



Prawa autorskie (tekst i zdjęcia 1999-2007) Napisz do mnie Maria Sobiecka . Kontakt z dogobserver_pl owner
Zamieszczono na stronie 11 czerwca, 2006
Aktualizowano ostatnio 18 grudnia, 2006