ZAJRZYJ na strone domowa DogObservera














LISTA DYSKUSYJNA dogobserver_pl





Reakcja „przyparcia do muru” (w sytuacji bez wyjścia)

Reakcja skrajna suki w czasie zakleszczenia

Reakcja wyprostna

rimage001.jpg
rimage001.jpg
rimage002.jpg
rimage002.jpg

Rozdzielanie
rimage003.jpg
rimage003.jpg
rimage004.jpg
rimage004.jpg

Rozszarpywanie

Rozwarcie pysków (pokaz)
rimage007.jpg
rimage007.jpg
rimage008.jpg
rimage008.jpg

Ryczenie
rimage012.jpg
rimage012.jpg
rimage013.jpg
rimage013.jpg

Ryk skargi

Rzucenie (się) naprzód
rimage014.jpg
rimage014.jpg
rimage015.jpg
rimage015.jpg
Do spisu alfabetycznego etogramu psa

ETOLOGIA I BEHAWIOR PSA


ETOGRAM

  • Zachowanie psa w zdjęciach





    R


Reakcja „przyparcia do muru” (w sytuacji bez wyjścia)
Reakcja „przyparcia do muru” (w sytuacji bez wyjścia)W sytuacji „przyparcia do muru” jest to okazywanie grożenia w obronie, włącznie z atakiem w obronie. Pies, który nie ma możliwości oddalenia się od zagrożenia albo czegoś co uważa za zagrożenie, ponieważ jest zapędzony w róg lub ograniczony w poruszaniu przez inne elementy otoczenia, zaatakuje w obronie po ostrzeżeniu lub bez niego, o ile zmusi go do tego gwałtowność skrócenia dystansu od elementu postrzeganego przez psa jako zagrożenie. Przestraszony, a czasem tylko zaskoczony pies nie zdąży zareagować inaczej niż odruchowym atakiem w obronie.
AG



Reakcja skrajna suki w czasie zakleszczenia
Wykonanie gwałtownych działań przez sukę, która jest sczepiona z psem, wydawanie dźwięków. Z powodu zakleszczenia suka nie może się oddalić, ale jej ruchy – próba odskoku, wicie się – wydają się do tego zmierzać. Pozostałe czynności: wypad z kłapnięciem w powietrzu w stronę psa, ostrzegawcze szczerzenie zębów oraz wokalizacja (skomlące szczeknięcia), jak i ocieranie się barkiem i szyją o ziemię świadczą o skrajnym pobudzeniu.
SEKS


Reakcja wyprostna
Gwałtowne wyprostowanie wszystkich kończyn u nowonarodzonych szczeniąt towarzyszy wylizywaniu brzuchów szczeniąt przez sukę matkę językiem. Język zlizuje również oddawane wówczas wydaliny (mocz i stolec).
INN (FIZJ)


Rozdzielanie
Wejście psa między osobniki, które biegają, skaczą na siebie, pozostają ze sobą w bliskim kontakcie fizycznym. Może przyjąć formę wejścia pomiędzy (rys. a) lub podejścia w pozycję T (rys. b). W tym drugim przypadku rozdzielający podchodzi pod kątem prostym do grupy i staje z zamiarem położenia podbródka lub łapy na grzbiecie osobnika, który znajdzie się wtedy w pozycji daszka litery T (por. rys. b). Podejście w pozycję T zakończyło napastliwe grożenie psa (alaskan malamut) wobec drugiego psa (owczarek niemiecki). Oba psy stały wobec siebie frontalnie i okazywały wzajemnie groźby. Podejście trzeciego osobnika, starszego psa (siberian husky), kończące zatarg, odbyło się z boku „walczących”, w „poprzek” akcji.
AG

rimage005.jpg
rimage005.jpg
rimage006.jpg
rimage006.jpg


Rozszarpywanie
Rozrywanie, rozkawałkowywanie pokarmu na mniejsze fragmenty albo usuwanie z niego części niejadalnych. Odmianą rozszarpywania jest wyskubywanie np. piór (Coppinger, 2001). Rozszarpywane mogą też być obiekty niejadalne, wówczas staje się to zabawą w pojedynkę.
ZAB. ŁOW INN (POŻ)


Rozwarcie pysków (pokaz)
Pokazywanie sobie wzajemnie szeroko rozwartych pysków. Taki pojedynek trwa różnie długo zależnie od kontekstu. Znacznie dłuższy jest w czasie zrytualizowanego pokazu rozwarcia pysków w zabawach agonistycznych, gdy siły są wyrównane.
AG ZAB.

rimage010.jpg
rimage010.jpg
rimage011.jpg
rimage011.jpg

Ryczenie
Głośny krzyk otwartą paszczą. Podczas zabawy może towarzyszyć pokazowi rozwarcia pysków. Uczestnicy takich przepychanek zwykle dobrze się znają i nie powodują wzajemnych obrażeń w prowadzonych walkach.
AG ZAB. INN (WOK)


Ryk skargi
Grzmiący dźwięk, jaki wydaje młody pies, gdy odbierze mu się zabawkę.
AFI AG ZAB.


Rzucenie (się) naprzód
Gwałtowne rzucenie się w stronę znajdującego się w pobliżu innego psa lub zwierzęcia i zastosowanie wobec niego grożenia w postaci głośnej wokalizacji (donośnego szczekania), pokazywania zębów oraz kłapnięć zębami w powietrzu z jednoczesnym szczekaniem. Przy obecności ograniczenia (smyczą) wypad do przodu przerodzi się w wyskok w górę. Przy braku ograniczenia, pies w kilku skokach dociera do obiektu, zatrzymuje się tuż przed bokiem drugiego psa, równolegle, głowa do ogona z wyskokiem lub wspięciem na tylnych łapach. Ponawiane groźby przyjmują postać hamowanego gryzienia – atak jest mocno zrytualizowany i po odebraniu sygnałów zwrotnych pojawiają się sygnały uspokajania.. Uszy w czasie biegu i wspięcia są sterczące, zsunięte na czoło i skierowane do przodu. Finalny wynik zależy od reakcji psa (człowieka) będącego obiektem napaści i interwencji innych obecnych (głównie ludzi).
AG ZAB.

rimage016.jpg
rimage016.jpg














LISTA DYSKUSYJNA wolfdog.org






AFI
AG
SEKS
ZAB.
ŁOW
INN (FIZJ)
INN (RUCH)
INN (USP)


zdjecier001 P.Peron
zdjecier002 P.Peron
zdjecier003 ryc.M.Sobiecka
zdjecier004 ryc.M.Sobiecka
zdjecier005 K.Dąbrowska-Manders
zdjecier006 J.Żyłkowska
zdjecier007 M.
zdjecier008 M.
zdjecier010 P.Peron
zdjecier011 P.Peron
zdjecier012 C.Clayton
zdjecier013 P.Peron
zdjecier014 P.Peron
zdjecier015 P.Peron
zdjecier016 K.Dąbrowska-Manders



Prawa autorskie (tekst i zdjęcia 1999-2007) Napisz do mnie Maria Sobiecka . Kontakt z dogobserver_pl owner
Zamieszczono na stronie 30 listopada, 2006
Aktualizowano ostatnio 18 grudnia, 2006