ZAJRZYJ na strone domowa DogObservera














LISTA DYSKUSYJNA dogobserver_pl


- Etogram psa - A - Z - Duże zdjęcia (różne rasy) - S



„Saneczkowanie”

Sczepienie

simage001.jpg
simage001.jpg
simage002.jpg
simage002.jpg

Siad
simage003.jpg
simage003.jpg

Siedzenie tyłem
simage005.jpg
simage005.jpg

Skok
simage006.jpg
simage006.jpg
simage008.jpg
simage008.jpg

Skoki zajęcze
simage009.jpg
simage009.jpg

Skok powitalny

Skomlenie

Skomlenie z buczeniem

Skubanie
simage010.jpg
simage010.jpg

Spanie
simage011.jpg
simage011.jpg

Spychanie w dół
simage011a.jpg
simage011a.jpg

Sprawdzanie
simage012.jpg
simage012.jpg
simage013.jpg
simage013.jpg
simage014.jpg
simage014.jpg
simage016.jpg
simage016.jpg
simage017.jpg
simage017.jpg
simage018.jpg
simage018.jpg

Ssanie zastępcze

Stanie bok do boku
simage019.jpg
simage019.jpg

Stanie na przednich łapach

Stanie nad
simage020.jpg
simage020.jpg
simage021.jpg
simage021.jpg

Stanie nos do nosa
simage021a.jpg
simage021a.jpg

Stanie pysk przy pysku
simage021b.jpg
simage021b.jpg
simage021c.jpg
simage021c.jpg

Stanie w pobliżu
simage023.jpg
simage023.jpg

Stanie w poprzek

Stanie wysoko
simage024.jpg
simage024.jpg

Stójka
simage025.jpg
simage025.jpg
simage026.jpg
simage026.jpg

Stuknięcie zębami

Sygnały przerywające
simage027.jpg
simage027.jpg
simage030.jpg
simage030.jpg

Szarpnięcie
simage031.jpg
simage031.jpg

Szarpnięcie za psa (za człowieka)
simage036.jpg
simage036.jpg

Szczekanie
simage033.jpg
simage033.jpg
simage034.jpg
simage034.jpg

Szczeknięcie z odbiciem z przednich łap

Szczeko-warczenie

Szczerzenie zębów agonistyczne
simage035.jpg
simage035.jpg

Szczypnięcie
simage037.jpg
simage037.jpg

Sznurowanie
odcisk-przedniej-i-tylnej-l.jpg
simage039a.jpg
slad---sznurowanie.jpg
simage039b.jpg

Szturchnięcie łapą zdobyczy
simage040.jpg
simage040.jpg

Szturchnięcie nosem
simage041.jpg
simage041.jpg
simage042.jpg
simage042.jpg

Szukanie „górnego wiatru”

Szukanie kryjówki
simage043.jpg
simage043.jpg
simage044.jpg
simage044.jpg

Szykowanie nory (schronienia, legowiska)

Ściągnięcie warg do przodu (pionowe)

Śpiewanie i skomlenie we śnie
Do spisu alfabetycznego etogramu psa

ETOLOGIA I BEHAWIOR PSA


ETOGRAM

  • Zachowanie psa w zdjęciach





    S


„Saneczkowanie”
Przesuwanie się do przodu na zadzie przy pomocy pociągania przednimi łapami, podczas gdy tylne kończyny są zgięte i uniesione tak, że nie dotykają ziemi. Działanie to wyciera okolicę odbytu, która mogła zostać zanieczyszczona podczas oddawania stolca, może również przynosić ulgę przez drapanie w przypadku swędzenia odbytu. Niejasne jest znaczenie takiego zachowania dla opróżniania gruczołów okołoodbytniczych. Podobną funkcję jak „saneczkowanie” może spełniać pielęgnacja okolicy analnej przy pomocy skubania i wylizywania.
INN (PIEL)


Sczepienie
Zakleszczenie narządów płciowych psa i suki w czasie kopulacji. Sczepienie może trwać kilka, kilkanaście minut (od kilkunastu sekund do ponad 30 minut).
SEKS


Siad
Pozostawanie psa w pozycji podparcia na zadzie, przy czym stopień ugięcia tylnych łap albo umożliwia pełen kontakt zadu z podłożem lub między ziemią a guzami kulszowymi pozostaje wolna przestrzeń. Zależy to od specyfiki indywidualnej i rasy (budowa stawów biodrowych) albo od głębokości danego siadu. Przednie łapy są wyprostowane przed psem. Ciężar rozłożony jest nierównomiernie, z przewagą tyłu, ale i tak przednie łapy mogą rozjeżdżać się pod wpływem obciążenia (na bardziej śliskich powierzchniach). Grzbiet psa jest zwykle łukowato uwypuklony. Ogon spoczywa na ziemi łukiem w jedną ze stron. W kontekście komunikacji społecznej siad służy jako sposób utrzymywania bezruchu (USP), a przez sukę wykorzystywany jest jako metoda uniemożliwiająca obwąchanie okolicy sromu.
AG (USP) SEKS INN (WYP)

simage004.jpg
simage004.jpg

Siedzenie tyłem
Siedzenie w pełnym odwróceniu lub półbokiem do innych osobników. Podobnie jak odwrócenie wzroku i głowy czy znieruchomienie ma znaczenie w komunikacji społecznej psów (USP)
INN (USP)


Skok
Wyskok w powietrze w górę i do przodu, z mocnego wybicia z tylnych łap. Wyciągnięcie do przodu przednich łap, lekko niesymetrycznie, ugiętych w stawach łokciowych i nadgarstkach przygotowuje do opadnięcia na ziemię. Skok nie kończy się w tym samym miejscu. Przy pomocy skoku pies może również pokonywać, przeskakiwać różne obiekty.
AG ZAB. ŁOW

simage007.jpg
simage007.jpg

Skoki zajęcze
Poruszanie się z odbijaniem się z tylnych łap jednocześnie. Występuje w biegach zabawowych oraz jako pierwsza faza wyskoku. Ruch kręgosłupa zastępuje częściowo ruch w stawach biodrowych. Widuje się takie poruszanie się u młodego psa, gdy oszczędza on stawy biodrowe, które bolą przy ruchu w przypadku niewykształcenia panewek stawów biodrowych.
INN (RUCH)


Skok powitalny
Skok powitalny Gwałtowne wybicie się ze wszystkich czterech łap, tak by w wyskoku dosięgnąć nosem wysokości pyska innego psa (lub człowieka). Stosowany jest przy powitaniu drugiego psa lub człowieka, gdy różnica wysokości uniemożliwia osiągniecie nosem poziomu, z którego wyczuwalny jest zapach pyska witanego. Por. naskok powitalny.
AFI AG ZAB.


Skomlenie
Wydawanie jękliwych, wysokich dźwięków, jeden po drugim, mających tę samą melodykę. Każdy z nich rozpoczyna się nosowym wydmuchem.
INN (WOK)


Skomlenie z buczeniem
Wznoszące się i opadające, mrukliwe dźwięki wydawane w czasie powitania. Przypominają skomlenie i buczenie.
AFI (POW)


Skubanie
Szybkie przeczesywanie futra przednimi zębami (siekaczami). Pojawia się już jako pielęgnacja futra przez matkę u szczeniąt,. W dorosłym życiu występuje przy pielęgnacji, swędzeniu. Oceniane jest jako zachowanie afiliacyjne.
AFI (PIEL) INN (PIEL)


Spanie
Uśnięcie po przyjęciu jednej z pozycji wypoczynku. Zwinięcie w kłębek zapewnia najlepszą ochronę termiczną przy niekorzystnych warunkach cieplnych otoczenia lub niedostatecznej ochronie futrem. Pies może wówczas nawet nakryć nos końcówką ogona.
INN (WYP)


Spychanie w dół
Pies używa łapy, obu łap, uderzenia z góry przednią częścią klatki piersiowej (barkiem), wspięcia się na grzbiet, a nawet wskoczenia, aby zepchnąć, spłaszczyć lub obniżyć sylwetkę drugiego psa. Ten nacisk może dotyczyć bezpośrednio elementu, który ma się obniżyć w wyniku nacisku lub być tylko symbolicznym zaznaczeniem wywieranego siłą nacisku.
Jest to jeden ze sposobów, w jaki dorosły pies kontroluje pozycję przyjmowaną przez szczeniaka lub młodszego (mniej ważnego) osobnika. Starszy pies przytrzymuje łapą szyję lub głowę szczeniaka, spychając ją w dół, o ile szczeniak przy zbliżeniu się nie obniży głowy, na przykład na skutek podciągania szyi smyczą przez człowieka. Gwałtowność reakcji dorosłego psa na wyciagniętą do góry, jak w ataku, szyję młodego psa, może przerazić niedoświadczonego właściciela, sprawiając wrażenie agresywnego rzucenia się starszego, silniejszgeo psa na młodszego, słabszego. .
AG SEKS ZAB. ŁOW


Sprawdzanie
Działania mające ocenić sprawność potencjalnej ofiary i określić, czy zdoła ona odeprzeć ewentualny atak i przejść do kontrataku. Sprawdzanie węchem, czy jest to zwierzyna łowna czy towarzysz socjalny, pozwala ustalić przyszłe zachowanie sprawdzającego psa. W przypadku polowania na duże zwierzę pies sprawdzając ocenia w ten sposób możliwość uniknięcia ewentualnych obrażeń, które mogłyby doprowadzić go, do śmierci głodowej, przez uniemożliwienie zwierzęciu dalszych łowów. Ochrona przed zranieniem jest życiowo ważna dla każdego drapieżnika, a nawet drapieżnika okazjonalnego (fakultatywnego), jakim jest pies. Sprawdzanie rozpoczyna się od pokazania się w pobliżu sprawdzanego zwierzęcia i prowokacji, która doprowadza do ucieczki przed zaczepiane zwierzę. Pies sprawdza odległość, przy której zwierzę zaczyna reagować i tempo pogoni czyli prędkość osiąganą przez zwierzę. W zachęcaniu do pogoni pies stosuje drażnienie zaczepianego skróceniem dystansu i fingowanie napaści. Ucieczki psa, podpuszczanie bliżej i odskakiwanie w ostatniej chwili, odbywają się z dużym marginesem bezpieczeństwa. Podobnie wygląda starcie z przeciwnikiem na niwie socjalnej – decyzja o podejmowaniu ewentualnego ataku podejmowana jest dopiero po ocenie sił i porównaniu możliwości. Pies sprawdza, jaką bronią dysponuje przeciwnik. Zachęta w postaci czarowania, zaproszenia do zabawy jest pozorna. W warunkach społecznych sprawdzanie należy do częstych zachowań dorastających zwierząt. Oceniają one sprawność fizyczną innych osobników, a dzięki temu ich możliwość wyegzekwowania stawianych granic. Zachowaniem sprawdzającym jest natarczywie wylewne powitanie z nierespektowaniem sygnałów przerywających. Sprawdzanie trwa aż do ustalenia granic, przy których sprawdzający pies okaże sygnały uspokajania, wymieni znaki zapachowe i... odejdzie. Bieg w stronę innego psa, zwłaszcza gdy dzieje się na wprost, z zatrzymaniem w kilku podskokach to też sprawdzanie obcego psa lub osobnika nie należącego do danego terytorium. Odpowiedzią może być natychmiastowa ucieczka lub zastygnięcie w pozycji wyniosłej, z której następuje powolne odejście, albo też przypadnięcie na przednie łapy z odskokiem w bok. Każda z tych odpowiedzi przebiega bez użycia zębów i mimo ogromnego wrażenia, jakie sprawia pies pędzący pełnym pędem, to jest to głównie pokaz siły i sprawdzanie reakcji intruza na spreparowane przedstawienie. [U psów wartość sprawdzania nie jest dostatecznie przebadana. Wydaje się że jest to zachowanie typowe dla każdego dorastającego zwierzęcia wymagającego do życia grup ograniczonych liczebnie, ale też u dorosłych osobników wobec intruzów na danym terenie].
AG ZAB. ŁOW

simage015.jpg
simage015.jpg

Ssanie zastępcze
Utrzymujący się odruch ssania wobec elementów zastępczych (ludzkich palców, części ciała rodzeństwa). Występuje przy karmieniu sztucznym (z butelki) i szybszym napełnianiu żołądka (nim wygasa w nich potrzeba ssania).
INN (POŻ)


Stanie bok do boku
Spotkanie psów o rytualnym przebiegu. Psy stają bokami do siebie, pysk w stronę ogona drugiego psa, nie poruszają się lub bardzo wolno okrążają, okazując przy tym takie cechy napięcia, jak nastroszenie sierści, wspięcie na palce, spowolnienie ruchów i baczna obserwacja. Uszy sterczą do przodu, ale bez zsunięcia na czoło, są nieco w skosie, a ogon u obu psów znajduje się ponad grzbietem. Może wystąpić próba wymuszenia kontaktu wzrokowego. Dalszy przebieg zawiera obejście wokół, przejście w pozycję T, próbę oparcia podbródka (ruch intencyjny) z oczekiwaniem na reakcję, a nawet ustawienie się w pozycji pysk do pyska. Zamiast przejścia w pozycję T a następnie równoległą pysk do pyska, pies może schylić głowę i po powąchaniu pachwiny i pod brzuchem drugiego psa, odejść i zaznaczyć zapachem jakąś pionową powierzchnię. Przejście do sygnalizacji zapachowej – powąchania pod brzuchem lub oddalenia się i oddania moczu (por. znakowanie zapachowe) również kończy spotkanie. W tym ostatnim przypadku drugi pies podchodzi powoli i po powąchaniu zostawia swój ślad zapachowy, czasem z grzebnięciem pazurami.
AG ZAB. SEKS


Stanie na przednich łapach
Przeniesienie całego ciężaru ciała na przednie łapy i uniesienie tyłu powolne, bez podskoku. Stosowane przy schodzeniu z podwyższenia jak stromy brzeg, schody, niskie łóżko. Do różnicowania ze staniem na przednich łapach przy oddawaniu moczu.
INN (RUCH)


Stanie nad
Stanie w rozkroku nad leżącym psem. Stojący pies pozostaje w bezruchu, ma uszy do przodu, w skosie i może utrzymywać kontakt wzrokowy. Pies leżący na ziemi spoczywa na grzbiecie lub na boku, nie rusza się. Kończyny jego spoczywają na boku lub są rozłożone, jak przy leżeniu na grzbiecie; mogą także lekko odpychać stojącego psa.
AG AFI ZAB.

simage022.jpg
simage022.jpg

Stanie nos do nosa
Zatrzymanie się psów, które podeszły do siebie na wprost przy powitaniu i zatrzymały się nos przy nosie. Psy obwąchują się i prezentują inne sygnały spotykane przy powitaniu.
AFI


Stanie pysk przy pysku
Zatrzymanie psów pyskami w tę samą stronę, po podejściu jednego z nich od boku albo na wprost i zatrzymaniu przed pyskiem drugiego psa. Pozycja ta ma mocno konkurencyjne zabarwienie. Psy utrzymują sztywny bezruch długotrwale (por. pozycja równoległa głowa do ogona czy pozycja litery T). Jeden z psów, ten który podszedł od boku pyska, zakręca i ustawia się długą osią jak przy chodzie równoległym, zad przy zadzie, łopatki przy łopatkach i głowa do pyska, przy czym odległość jest największa na wysokości zadu. Po długim staniu nieruchomo obu psów, ten który wyprzedza pyskiem i napiera, zawraca w stronę pachwin, nadal niezmiernie powoli i bacznie obserwując reakcję drugiego psa. Odległości między psami nie zwiększają się w czasie tego przemarszu. Rozpoczyna się stanie pysk do ogona. Ten etap jest podobnie wydłużony w czasie i prowadzi do powolnego ustawienia się wobec siebie bokami. Następnie pies, który jest do tej pory bardziej aktywny w ruchu, nadal powoli pochyla głowę w stronę podbrzusza drugiego psa i sytuacja zaczyna się zbliżać do zakończenia. Ruchy nieco przyspieszają, ale i tak naturalne rozejście następuje po kilkunastu minutach (do 30 min.). Pies, który został już obwąchany, pozostaje bez ruchu lub opuszcza nos i wącha podbrzusze kolegi, a następnie odchodzi powoli, by oznakować (moczem) okoliczny element pionowy.
AG


Stanie w pobliżu
Stanięcie głową w stronę drugiego osobnika dość blisko, nieruchomo, z opuszczeniem głowy, odwróceniem wzroku i zerkaniem. Może przejść w przypadnięcie na przednie łapy z wokalizacją w postaci fuknięcia, pojedynczego szczeknięcia itp.
AFI ŁOW


Stanie w poprzek
Zatrzymanie w pozycji litery T po podejściu psów do siebie na wprost, zmienionego w ostatniej fazie podejścia na odchylenie podejścia łukiem. Jeden z psów znajduje się w ten sposób w poprzek drugiego psa i psy zatrzymują się w tej pozycji. Głowa jednego z psów jest uniesiona nad barkami, grzbietem drugiego psa. Takie podejście podkreśla, że pies, który przyjmuje pozycję pionowej części litery T jest zdecydowany zmierzyć się. Ten pies sprawdza. Może on wskoczyć łapami na grzbiet psa, który zajmuje pozycję poprzecznej kreski litery T lub zawisnąć łapami powietrzu. Pies stojący jako poprzeczna kreska w literze T jest pewny siebie i prawdopodobnie pozostanie w bezruchu. Nie zmierzy się z uzurpatorem inaczej niż pozostając w bezruchu, bo i po co? [Trudno rozsądzić czy to zachowanie – stanięcia w poprzek i oparcia łap czy podbródka samo w sobie jest prowokacją. I jaką wymowę ma bezruch drugiego psa w tej sytuacji. Wydaje się jednak, że można je zaliczyć do sprawdzania].
AG


Stanie wysoko
Zastygnięcie sylwetki psa w wyproście po przyjęciu pozycji wspięcia na palce, co wraz z uniesieniem sierści (najeżeniem) zwiększa rozmiar psa optycznie. Stosowane jest w spotkaniach na gruncie społecznym (należy do zrytualizowanych zachowań agonistycznych). Uszy psów sterczą i są lekko w skosie, skierowane do przodu. Wargi psa stojącego wysoko są ściągnięte do przodu. Dodatkowo może wystąpić wymuszanie przez niego kontaktu wzrokowego z drugim psem.
AG ZAB. SEKS


Stójka
Podniesioną przednią łapą, zgiętą w nadgarstku, w stójce na trzech łapach pies wskazuje kierunek, w którym znajduje się potencjalna zdobycz lub ogólniej zwierzę lub przedmiot wzbudzający cykl łowczy. Głowa jest obniżona, w linii lub nieco powyżej grzbietu. Zastygnięty w tej pozycji pies utrzymuje ją do czasu odebrania wiadomości – sygnału (potwierdzenia), który pozwala mu wyjść z tego etapu zachowań łowczych i przejść do następnych fragmentów łowów lub rozpocząć cały cykl od nowa.
AG ZAB. ŁOW


Stuknięcie zębami
Bardzo szybkie uderzenie przednimi zębami psa o poziomą część ciała człowieka lub innego psa.
AG


Sygnały przerywające
Zespół sygnałów, których wspólnym celem jest zakończenie, przerwanie dotychczasowej działalności innego osobnika. Są to m.in. odwrócenie głowy, patrzenie w inną stronę, ignorowanie, zesztywnienie. Także inne sygnały podkreślają obecność napięcia w psie jak np. stanie wysoko, ściągnięcie warg (poprzedza agonistyczne szczerzenie zębów), warczenie, i mogą działać stopująco na poczynania innego psa.
AG ZAB.

simage028.jpg
simage028.jpg
simage029.jpg
simage029.jpg

Szarpnięcie
Zaciśnięcie zębów na przedmiocie i mocne pociągnięcie do tyłu szarpiącym ruchem głowy. Pies zapiera się nogami, co zwiększa siłę szarpnięć. Zachowanie to pies wykorzystuje zwłaszcza w początkowym etapie przenoszenia ciężkiej zdobyczy. (p. przeciąganie).
AG ZAB. INN


Szarpnięcie za psa (za człowieka)
Chwycenie za jakąś część innego psa lub człowieka (lub jego ubrania) i pociąganie dzięki napinaniu szyi, mocnemu trzymaniu zębami i zapieraniu się tylnymi i przednimi nogami. Obiekt przeciągania przeciwstawia się słabo lub wcale, tak że wygląda to jak przeciąganie, w której trofeum jest jeden z uczestników. Widywane jest np. u malamutów jako szarpnięcie za drugiego osobnika z powaleniem na ziemię, co może się skończyć wleczeniem tego psa po ziemi.
AG ZAB.

simage032.jpg
simage032.jpg

Szczekanie
Bardzo powszechna wokalizacja wielu ras psów. Rozróżnianie znaczenia szczeknięć i szczeko-warknięć może być dokonywane na podstawie kontekstu, wysokości szczeknięć, odstępów, rytmiczności oraz stałości tonu. Generalnie wyższe dźwięki oznaczają większe pobudzenie.
INN (WOK)


Szczeknięcie z odbiciem z przednich łap
Jednoczesne odbicie z przednich łap i wydanie dźwięku krótkiego szczeknięcia. Opadnięcie na ziemię odbywa się niemal jednocześnie z zakończeniem szczeknięcia. Widywane bywa w sytuacji szczekania zza płotu (alarmowanie na granicy zdefiniowanego terytorium). Zachowanie to jest obserwowane bardzo rzadko. Zależeć może od specyfiki budowy (niejasne), ale również od utrwalenia hamowania wyskoku u psa, który uprzednio był przewlekle uwiązywany do łańcucha.
AG ŁOW


Szczeko-warczenie
Szczeknięcia i powarkiwania połączone śpiewnie ze sobą.
AG ZAB.


Szczerzenie zębów agonistyczne
Odsłonięcie przednich zębów – siekaczy i kłów przez uniesienie górnej wargi, z jednoczesnym ściągnięciem kącików ust do przodu. Zęby trzonowe pozostają niewidoczne. Początkowym etapem jest zmarszczenie nosa i/ lub górnej wargi bez pokazywania (jeszcze) zębów. Por. też grożenie otwartym pyskiem (zianie agonistyczne).
AG ZAB.


Szczypnięcie
Szybkie pochwycenie zębami (głównie przednimi) i puszczenie części ciała innego zwierzęcia. W przypadku zabawy takie ugryzienie jest zależne od kontroli siły nacisku zębów i może nie uszkadzać skóry lub wywoływać podbiegnięcia krwawe. W starciu agonistycznym (pogoni i chwyceniu za futro) może prowadzić do wyrwania kępki sierści. Jako mocniejsza wersja, „chwycić – ugryźć” jest fragmentem cyklu zachowań łowczych.
AG ŁOW ZAB. SEKS

simage038.jpg
simage038.jpg
simage039.jpg
simage039.jpg

Sznurowanie
Pojedynczy ślad, tzw. liniowanie lub sznurowanie. Ślady stóp zebrane są w linii centralnej. Pies porusza się kłusem. Asynchroniczne dotykanie ziemi przez nogi po przekątnej (przednia przed tylną) prowadzi do powstawania pojedynczego odcisku łapy. Łapa tylna trafia dokładnie w miejsce pozostawione przez przednią łapę. Pokrywają się ślady łap po skosie.
INN (RUCH)


Szturchnięcie łapą zdobyczy
Potrącanie łapą nieruchomej zdobyczy. Przy szturchnięciu z podbiciem (do tyłu i do wewnątrz) dochodzi do wyrzucenia w górę przedmiotu zainteresowania lub podrzucenia łapą lub pyskiem. Po szturchnięciu łapa psa zastyga na chwilę w bezruchu z opadniętym nadgarstkiem.
ŁOW ZAB.


Szturchnięcie nosem
Popchnięcie zdecydowanym ruchem nosa innego psa. Jest elementem nagabywania o uwagę seksualną, ale bywa też i zwykłym napraszaniem o coś.
AG AFI


Szukanie „górnego wiatru”
Wydłużone wciągnięcie powietrza uniesionym nosem. Może temu towarzyszyć niewielki ruch boczny.
INN (FIZJ)


Szukanie kryjówki
Szukanie zacisznego miejsca, do którego istnieje ograniczony dostęp. Typowo jest zarezerwowane dla specjalnych okresów życia psa (połóg, choroba, zagrożenie). W warunkach naturalnego terenu może to być nora skryta w zagłębieniu ziemi, naturalna lub wykopana przez psa. Dogodną lokalizacją są gęste krzaki, powalony pień itp. Kryjówka zapewnia ukrycie, łatwy do kontrolowania dostęp i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Kryjówka może pozostać nieznana nawet dla członków grupy socjalnej zwierzęcia bądź jest kryjówką znaną stadu (miejscem rendeuz-vous).Szukanie kryjówki jest typowe dla przygotowywania miejsca połogu przez samicę. Czasem w kopaniu nory uczestniczy również samiec.
AG INN (ZWYCZ)


Szykowanie nory (schronienia, legowiska)
W przypadku prokreacji, przygotowywaniu schronienia towarzyszy moszczenie nory/ legowiska. Taka kryjówka zapewnia utrzymywanie stałej temperatury, co jest ważne dla młodych szczeniąt w przypadku opuszczenia nory przez samicę.
SEKS INN


Ściągnięcie warg do przodu (pionowe)
Ściągnięciu kącików ust ku przodowi towarzyszy różnego stopnia uniesienie wargi nad kłami i pokazanie kłów. Może je poprzedzać zmarszczenie nosa. Tworzy się demonstracja sygnałów ostrzegających, do których dołączają: spowolnienie ruchów, podniesienie włosów na grzbiecie, zadarcie ogona wysoko i położenie na grzbiet i stąpanie wysoko na palcach. Należy do rytualnej prezentacji siły w czasie odstraszania.
AG


Śpiewanie i skomlenie we śnie
Podczas jednej z faz snu pies zachowuje się, jakby odtwarzał we śnie staczane walki, pogonie, socjalną wokalizację. Pies przebiera kończynami jak w biegu, skamle i żali się śpiewnie, warczy, mlaszcze.W tym czasie dają się zaobserwować również gwałtowne ruchy gałek ocznych. Faza ta kończy się głębokim westchnięciem, po którym pies śpi dalej, ale nie wydaje dźwięków. [Człowiek w fazie REM czyli gwałtownych ruchów gałek ocznych ma zwiotczone mięśnie i to zabezpiecza przed odtwarzaniem śnionych ruchów.]
INN














LISTA DYSKUSYJNA wolfdog.org






AFI
AG
SEKS
ZAB.
ŁOW
INN (FIZJ)
INN (RUCH)
INN (USP)


zdjęcies001 P.Peron
zdjęcies002 P.Peron
zdjęcies003 G.Sojda
zdjeciae04 G.Sojda
zdjęcies005 M.Sobiecka
zdjęcies006 G.Sojda
zdjęcies007 P.Peron
zdjęcies008 A.Bartoszewska
zdjęcies009 A.Bartoszewska
zdjęcies010 A.S
zdjęcies011 P.Peron
zdjęcies011a A.Bartoszewska
zdjęcies012 K.Dąbrowska Manders
zdjęcies013 A. Bartoszewska
zdjęcies014 A. Bartoszewska
zdjęcies015 P.Peron
zdjęcies016 P.Peron
zdjęcies017 P.Peron
zdjęcies018 P.Peron
zdjęcies019 M.Sobiecka
zdjęcies020 A.Lang
zdjęcies021 K.Dąbrowska Manders
zdjęcies021a A.Bryc
zdjęcies021b P.Serewiś
zdjęcies021c M.J.
zdjęcies022 O.Bielecka
zdjęcies023 A.Bartoszewska
zdjęcies024 P.Serewiś
zdjęcies025 O.Bielecka
zdjęcies026 A.S
zdjęcies027 J.Żyłkowska
zdjęcies028 P.Peron
zdjęcies029 P.Peron
zdjęcies030 P.Peron
zdjęcies031 P.Peron
zdjęcies032 M.A
zdjęcies033 O.Bielecka
zdjęcies034 P.Peron
zdjęcies035 P.Peron
zdjęcies036 E.Gola
zdjęcies037 P.Peron
zdjęcies038 B.Sokołowska
zdjęcies039 B.Sokołowska
zdjęcies039a A.Bartoszewska
zdjęcies039b A.Bartoszewska
zdjęcies040 M.Sobiecka
zdjęcies041 B
zdjęcies042 M.A
zdjęcies043 K.Dąbrowska Manders
zdjęcies044 K.Dąbrowska Manders



Prawa autorskie (tekst i zdjęcia 1999-2007) Napisz do mnie Maria Sobiecka . Kontakt z dogobserver_pl owner
Zamieszczono na stronie 02 grudnia, 2006
Aktualizowano ostatnio 18 stycznia, 2007