ZAJRZYJ na strone domowa DogObservera














LISTA DYSKUSYJNA dogobserver_pl




Taranowanie

timage001.jpg
timage001.jpg

Tarzanie się
timage002.jpg
timage002.jpg

Tarzanie się przed
timage003.jpg
timage003.jpg
timage004.jpg
timage004.jpg

Tarzanie w zapachu
timage007.jpg
timage007.jpg

Tropienie
timage008.jpg
timage008.jpg

Turlanie się
timage010.jpg
timage010.jpg

Twarz klowna
timage011.jpg
timage011.jpg
timage012.jpg
timage012.jpg
Do spisu alfabetycznego etogramu psa

ETOLOGIA I BEHAWIOR PSA


ETOGRAM

  • Zachowanie psa w zdjęciach





    T


Taranowanie
Utrzymywanie ruchu do przodu przy wejściu/ wbiegnięciu na przeszkodę. Pies nacierający może sobie przy tym pomagać łapą. Uderza szyja lub bark przy czym głowa jest uniesiona. Pies wymusza zmianę kierunku poruszania się drugiego osobnika. Gdy psy podążają w tym samym kierunku, drugi pies może zostać zepchnięty w róg lub inne niekorzystne położenie. U wilków widuje się także wpychanie na przeszkodę.
AG ZAB.


Tarzanie się
Wykonywanie ruchów skręcania się, wicia grzbietem po ziemi z przewagą półobrotów na boki, bez obrotów pełnych, jak przy turlaniu.. Czasem w ten sposób pies zachowuje się przy (hipotetycznie) obecnym swędzeniu skóry, do której przedostały się kropelki wody. Tarza się wówczas w trawie, opadłych liściach.
INN (PIEL)


Tarzanie się przed
Przewrócenie się na ziemię w bezpośrednim sąsiedztwie innego psa (też człowieka), z obróceniem na plecy i wiciem się na boki. Początek może wyglądać jak gwałtowny wślizg na plecy po dotknięciu ziemi jednym z boków pyska i barkiem. Zachowanie takie widywane jest w zalotach i przy zachęcaniu szczeniąt do zabawy przez dorosłego psa. Także jako napraszanie się o uwagę – p. tarzanie się.
ZAB. SEKS

timage006.jpg
timage006.jpg
timage005.jpg
timage005.jpg

Tarzanie w zapachu
Zestaw ruchów typowych dla tarzania się wykonany w miejscu, w którym znajduje się martwe jedzenie lub utrzymuje się jego zapach. Dotyczyć to może miejsca innego, równie intensywnego źródła zapachowego. Przebiega w sposób typowy: zaczyna się od pochylenia psa na przednich łapach i otarcia bokiem pyska po miejscu z zapachem (lub obu bocznych stron pyska), po tym następuje położenie się na śladzie całej przedniej części psa – głowy, szyi i jednego z barków, najpierw bokiem, następnie stronę grzbietową, z utrzymaniem posuwistego ruchu do przodu. Gdy na ziemi spoczywa już jeden z barków, pies nadal odpycha się i wędruje do przodu tylnymi kończynami. Wtedy następuje przewrót na grzbiet i zaczyna się tarzanie się wzdłuż grzbietu i jego bocznych części. Zakończeniem może być powstanie z jednym lub kilkoma podskokami i otrzepanie się.
INN (PIEL)


Tropienie
Przemieszczanie do przodu z nosem przy ziemi, śladem zapachu znajdującego się na gruncie. P. podążanie śladem.
AG

timage009.jpg
timage009.jpg

Turlanie się
Przewrócenie psa z pozycji leżącej na bok a następnie na grzbiet i drugi bok, i powtarzanie tego cyklu. Pełen obrót jest wykonywany wzdłuż długiej osi psa. Turlanie tak jak tarzanie zaczyna się od dotknięcia podłoża przodem i bokiem wyciągniętej głowy.
INN (PIEL)


Twarz klowna
Charakterystyczny wyłącznie dla nadchodzących wymiotów, „uśmiechnięty” wygląd pyska. Usta psa są rozciągnięte, a ich kąciki gwałtownie wyginają się do góry. Wzrok psa jest nieruchomo utkwiony, pies jakby nie widzi. Uszy psa są zsunięte na boki głowy i nadają psu głupkowaty wygląd. Gwałtowne fale skurczów przepony i mięśni brzucha następują w regularnych falach. Po chwili kończą się zwymiotowaniem treści żołądkowej. Por. wymiotowanie.
INN (FIZJ)














LISTA DYSKUSYJNA wolfdog.org






AFI
AG
SEKS
ZAB.
ŁOW
INN (FIZJ)
INN (RUCH)
INN (USP)


zdjęciet001 A.Lang
zdjęciet002 K.Dąbrowska Manders
zdjęciet003 K.Dąbrowska Manders
zdjeciae004 P.Peron
zdjęciet005 B.Sokołowska
zdjęciet006 J.Żyłkowska
zdjęciet007 K.Dąbrowska Manders
zdjęciet008 P.Peron
zdjęciet009 P.Peron
zdjęciet010 J.Żyłkowska
zdjęciet011 M.Sobiecka
zdjęciet012 M.Sobiecka



Prawa autorskie (tekst i zdjęcia 1999-2006) Napisz do mnie Maria Sobiecka . Kontakt z dogobserver_pl owner
Zamieszczono na stronie 03 grudnia, 2006
Aktualizowano ostatnio 18 grudnia, 2006