ZAJRZYJ na strone domowa DogObservera














LISTA DYSKUSYJNA dogobserver_pl




Zabawa

Zabawa w pojedynkę

Zabawa w „złe” psy

zimage001.jpg
zimage001.jpg

Zabawa z „krukiem”

Zaczepianie łapą
zimage002.jpg
zimage002.jpg
zimage003.jpg
zimage003.jpg

Zaganianie
zimage004.jpg
zimage004.jpg

Zagradzanie

Zagryzanie
zimage005.jpg
zimage005.jpg

Zahaczanie łapą
zimage006.jpg
zimage006.jpg

Zaloty
zimage007.jpg
zimage007.jpg
zimage008.jpg
zimage008.jpg

Zanurzanie pyska
zimage011.jpg
zimage011.jpg

Zaproszenie do zabawy
zimage012.jpg
zimage012.jpg

Zaskoczenie
zimage014.jpg
zimage014.jpg

Zasłanianie
zimage015.jpg
zimage015.jpg

Zastygnięcie
zimage016.jpg
zimage016.jpg

Zderzenie zębami

Zerkanie
zimage017.jpg
zimage017.jpg
zimage018.jpg
zimage018.jpg

Zianie
zimage019.jpg
zimage019.jpg

Zianie agonistyczne
zimage020.jpg
zimage020.jpg

Ziewnięcie

Zjeżenie sierści (wzdłuż grzbietu)
iTN_zimage020a.JPG
TN_zimage020a.JPG

Złapanie słabe fafli
zimage021.jpg
zimage021.jpg

Złapanie słabe łapy
zimage022.jpg
zimage022.jpg

Złapanie słabe pyska
zimage023.jpg
zimage023.jpg
zimage024.jpg
zimage024.jpg

Złapanie zębami głowy lub pyska (przyszpilenie)
zimage026.jpg
zimage026.jpg

Zmarszczenie nosa
zimage027.jpg
zimage027.jpg
zimage028.jpg
zimage028.jpg
zimage031.jpg
zimage031.jpg

Zmarszczenie wargi górnej poziome
zimage034.jpg
zimage034.jpg
zimage032.jpg
zimage032.jpg

Znakowanie

Znakowanie moczem

Znakowanie na cudzym
zimage036.jpg
zimage036.jpg

Zwracanie
Do spisu alfabetycznego etogramu psa

ETOLOGIA I BEHAWIOR PSA


ETOGRAM

  • Zachowanie psa w zdjęciach





    Z


Zabawa
U psów jest lub kłapnięciem zębami.
ZAB.


Zabawa w pojedynkę
U psów jest to ........Rzadziej pojawia się tu odwrócenie z warknięciem lub kłapnięciem zębami.
ZAB.


Zabawa w „złe” psy
U psów jest to odpowiednik zabawy w „policjantów i złodziei”. Dwa psy grają rolę goniących, „złych” psów, i stosują podczas pogoni różne formy grożenia, także szczypanie. Zadaniem uciekającego jest nie dać się złapać i zastraszyć, i uciec mimo chwytania go za futro (też ogon). Uciekający stosuje defensywne formy: ucieczkę, uniki. Rzadziej pojawia się tu odwrócenie z warknięciem lub kłapnięciem zębami.
ZAB.


Zabawa z „krukiem”
W zabawie biorą udział pies i duży czarny ptak (drapieżny). Pies udaje, że nie widzi ptaka (ignoruje go) lub próbuje go w ten sposób zwabić. Ptak siada na ziemi na trasie psa i pozwala mu podejść na określoną odległość. Tuż przed wyskokiem psa w jego stronę, ptak odlatuje. Gra powtarza się po chwili – ptak siada na ziemi i ponownie podpuszcza psa blisko, by w ostatniej chwili odlecieć.
ŁOW ZAB.


Zaczepianie łapą
Przesunięcie łapy po ziemi, na której leży nieruchomy „łup”, tuż przy nim. Ruch jest linijny lub nieco okrężny, jak przy zahaczaniu. Może mieć różną dynamikę: od delikatnego dotknięcia do niemal uderzenia. Szturchnięcie obiektu odbywa się w pojedynczym ruchu, z wyczekiwaniem na reakcje ze zwieszoną łapą, lub przez kilkurazowe powtórzenie ruchu.
AFI ŁOW SEKS ZAB.


Zaganianie
Według Coppingerów podbieganie z wyprzedzaniem (ang. outrun – obieganie) skutkujące zaganianiem w jakąś stronę jest częścią wstępnej fazy łowczej u psów rasy border collie. Kąt pod jakim dany osobnik obiega stado należy do cech wrodzonych i stanowi czynnik decydujący o przydatności danego psa do pracy z małym bądź dużym stadem.
ŁOW ZAB.


Zagradzanie
Przyjęcie pozycji w poprzek, przed innym osobnikiem, w wyraźny sposób odgradzając go od elementu otoczenia wzbudzającego niepokój w zagradzającym. Pozycji tej towarzyszy stereotypowo powtarzany ruch ocierania (jak ocierania o przód pod brodą) i przestępowania z nogi na nogę w miejscu w szybkim tempie.
AG


Zagryzanie
Uśmiercenie przy pomocy ugryzienia i utrzymywania chwytu zębami w okolicy szczególnie wrażliwej na gryzienie. Częstym rejonem działań jest okolica szyi, gardła i kręgosłupa szyjnego zdobyczy. Przerwanie ciągłości tkanek w tym obszarze prowadzi bezpośrednio do śmierci przez wykrwawienie, zaduszenie bądź przerwanie ciągłości rdzenia kręgowego.
Złapanie zębami od góry w odcinku szyjnym, zależnie od wielkości ofiary i napastnika, może prowadzić do zmiażdżenia lub rozdzielenia kręgosłupa i skręcenia karku. Chwyt od dołu skutkuje w rozerwaniu gardła i uniemożliwieniu oddychania oraz w dużej utracie krwi.
W przypadku nieżyjącego już zwierzęcia może dojść do „powtórnego zabicia” przy sprawdzaniu reakcji na mocne złapanie. Sposób sprawdzania to np. seria błyskawicznych, linijnie się przesuwających zaciśnięć zębów wzdłuż kręgosłupa (por. szczypanie), które u średnich gryzoni poskutkuje zmiażdżeniem kręgów.
(Por. Ilustrowane Próbki Zachowań: seria zdjęć pokazująca zachowanie białego owczarka kanadyjskiego wobec wiewiórki, która chwilę wcześniej zginęła przy upadku na betonową drogę).
ŁOW


Zahaczanie łapą
Zahaczanie przedniej łapy wokół łapy innego psa (lub ludzkiej nogi), aby pociągnąć go do siebie lub podciąć i przewrócić. Zachowanie to stosowane jest w czasie mocowania się i jest jednym ze sposobów wywoływania potknięcia. Zahaczenie może w efekcie skutkować przyciągnięciem się psa do obiektu, o który zahaczył łapami. Wówczas jest to bardziej obejmowanie. Zdarza się, że pies zaplata łapy wokół pionowego elementu przy dużym pobudzeniu, np. ze wspinaniem.
ZAB.


Zaloty
Fragment zalotów, który zaczyna się paradowaniem, zachętą do wspólnej gonitwy, nagabywaniem o uwagę, po których następuje przyspieszenie tempa i szarżowanie na partnerkę z przeskoczeniem nad nią w ostatniej chwili, przypomina taniec. W dalszym przebiegu występują wspólne biegi, kroczki bok przy boku, z taneczną zgodnością. Zależnie od oceny gotowości suki, pies może przejść do ważenia – sprawdzania jej reakcji na dosiadanie.
SEKS

zimage009.jpg
zimage009.jpg
zimage010.jpg
zimage010.jpg

Zanurzanie pyska
Zanurzenie pyska w wodzie albo przy piciu z gryzieniem wody, albo przy wyławianiu przedmiotu z wody (też z dna). ŁOW INN (FIZJ)


Zaproszenie do zabawy
Grupa rozmaitych zachowań, które występują w początkowej fazie zabawy. Występuje wówczas przypadnięcie na przednie łapy z bocznymi podskokami lub podskoki z zaczepianiem łapą i przykucnięciem na łapach (por. pokłon powitalny). Towarzyszy temu rozluźniona, zabawowa twarz, oczy „uśmiechnięte”, bez napięcia towarzyszącemu łowczemu wpatrywaniu się.
ZAB.

zimage013.jpg
zimage013.jpg

Zaskoczenie
Nagłe pojawienie się widoku do tej pory skrytego przed psem. Sytuacja ta ma miejsce, gdy pies zostanie zaskoczony nagłym pojawieniem się innego osobnika (na przykład wyłaniającego się z ciemności). Pies jest gotowy do natychmiastowego wycofania. Wygląda to jak pokłon powitalny i towarzyszy mu obniżenie głowy ustawionej lekko w skosie. Uszy psa są sterczące, ściągnięte do czubka głowy i są ustawione otworami do przodu.
ZAB. ŁOW


Zasłanianie
Stanięcie przed drugim osobnikiem blisko, w poprzek, z zastąpieniem mu drogi, a właściwie odgradzając od czegoś. Do różnicowania z rozdzielaniem, które poprzedza wcześniejsza burzliwa interakcja między dwoma rozdzielanymi osobnikami. W układzie pies – człowiek zasłanianie może się odbywać w połączeniu z ocieraniem się o nogę człowieka (por. zagradzanie), nawracaniem w miejscu (wykonywanie ósemek) oraz drobieniem kroków z przytupywaniem i wokalizacją (różne objawy niepokoju).
AG ŁOW


Zastygnięcie
Znieruchomienie w pozycji, jaką ma pies w chwili, gdy dociera do niego informacja o możliwym zagrożeniu. Zastygnięcie może przebiegać w postawie stojącej, siedzącej i leżącej. Jest to jedna z trzech możliwych reakcji na sytuację zagrożenia. Pozostałe to ucieczka lub atak.
AG ŁOW INN (USP)


Zderzenie zębami
Właściwie zaczepienie zębów wskutek machnięcia otwartym pyskiem w czasie pojedynku na otwarte pyski.
AG ZAB.


Zerkanie
Nawiązywanie krótkotrwałego kontaktu wzrokowego. AG ZAB.

TN_zimage017a.JPG
TN_zimage017a.JPG

Zianie
Szerokie otwarcie pyska z wysunięciem języka. Pies oddycha przy tym szybko. Stosowane w termoregulacji. Także w stresie.
INN (FIZJ)


Zianie agonistyczne
Półszerokie otwarcie pyska z niewielkim odsłonięciem górnych zębów (pośrednie między szerokim uśmiechem a grożeniem otwartym pyskiem w obronie). Towarzyszy temu nieruchome utrzymywanie głowy w pozycji zwróconej do drugiego osobnika. Język nie zwisa swobodnie lecz pozostaje w pysku i jest uniesiony w środkowej części, jak przy ziewaniu. (p. grożenie otwartym pyskiem).
AG ZAB.


Ziewnięcie
Szerokie otwarcie pyska z przymknięciem oczu. Czasem towarzyszy temu wydanie dźwięku. Język unosi się wewnątrz ust w kształt litery „S” – uniesiony w połowie i na końcu.
INN (FIZJ, USP)


Zjeżenie sierści (wzdłuż grzbietu)
Nastroszenie sierści na grzbiecie wzdłuż części centralnej. Postawione włosy pozornie zwiększają wielkość postaci psa. Jeżenie włosów nie podlega kontroli zwierzęcia i wygładzenie stanowi dobry wskaźnik ustępowania napięcia. Niekiedy zasięg zjeżenia włosów rozciąga się również na ogon. Miejsca unoszenia włosów w danej chwili – szyja, kark, grzbiet, zad, ogon – wydają się być indywidualne i dość stałe u danego osobnika (w podobnych sytuacjach przeważa ta sama lokalizacja i kolejność jeżenia).
Stroszenie futra zależne od wymogów termoregulacji, nie ogranicza się do wybranych fragmentów na grzbiecie. Uniesiony przez włosy pokrywowe podszerstek lepiej izoluje termicznie dzięki zwiększeniu warstwy powietrznej.
AG ZAB. INN (FIZJ)


Złapanie słabe fafli
Delikatne, zahamowane ugryzienia pyska innego psa (fafli) w czasie zabawy lub powitania. Gryziony nie protestuje. AFI ZAB. -


Złapanie słabe łapy
Chwycenie i przytrzymanie w zębach łapy innego psa. Takie zahamowane ugryzienie towarzyszy napraszaniu o zainteresowanie, w zalotach i zapraszaniu do zabawy. Chwycona łapa psa może być dalej podgryzana (rzekome chrupanie i memłanie), o ile jej właściciel nie odejdzie albo nie przejawi zainteresowania zabawą. W czasie powitania i napraszania do zabawy łapana jest przednia łapa (u człowieka odpowiednikiem wydają się dłonie i przedramiona).
AFI ZAB.


Złapanie słabe pyska
Podobnie jak złapanie słabe fafli, złapanie słabe pyska (szczypnięcie) występuje przy powitaniu innego psa. Polega na złapaniu pyska zębami, delikatnie. Podobne jest znaczeniem do lizanie pyska przy powitaniu.
AFI ZAB.

zimage025.jpg
zimage025.jpg

Złapanie zębami głowy lub pyska (przyszpilenie)
Objęcie zębami głowy lub pyska innego psa, na tyle mocno, że może być słyszalne piśnięcie złapanego. (Przyszpilenie w powietrzu). Złapany natychmiast zastyga (hamowanie ruchu). A chwyt jest błyskawicznie puszczany. Jak stop klatka. Starsze osobniki (samce) stosują ten chwyt wobec młodszych w grupie czy szczeniąt. Odruch zastygania uruchamia się błyskawicznie i zapobiega występowaniu obrażeń, jak przy przenoszeniu szczeniąt.
AFI AG


Zmarszczenie nosa
Zmarszczenie nosa może ograniczać się do pionowych, lekko skośnych zmarszczek na grzbiecie nosa, ale może też rozciągać się na górną wargę (zmarszczenie górnej wargi poziome) z lekkim jej uniesieniem. Może towarzyszyć mu także ściągnięcie kącików ust do przodu (szczerzenie zębów agonistyczne). Stanowi bardzo wczesną fazę podniesienia górnej wargi nad kłami czy wyszczerzenia przednich zębów. Ten sygnał odstraszający u wilka zwykle szybko się przeradza w agonistyczne szczerzenie zębów i ugryzienie. U psa – niekoniecznie. Odstęp między grożeniem a atakiem (czy zrytualizowanym atakiem) jest znacznie dłuższy oraz występuje możliwość pozostania na etapie grożenia.
AG

zimage029.jpg
zimage029.jpg
zimage030.jpg
zimage030.jpg

Zmarszczenie wargi górnej poziome
Poziome zmarszczenie górnej wargi i nosa, stanowi wstępny etap szczerzenia zębów. Zmarszczka lokalizuje się poziomo, równolegle do linii warg, tuż pod nosem, aż do wysokości zębów przedtrzonowych. Przy zmarszczeniu wargi zęby są niewidoczne. Jest to sygnał ostrzegający. Występuje w kontekście społecznym, ale także przy wąchaniu.
AG ZAB. INN

zimage035.jpg
zimage035.jpg

Znakowanie
Rozprzestrzenianie informacji o swojej obecności w danym terenie (śladów) dzięki zostawianiu substancji zapachowej na powierzchni przedmiotów, w powietrzu lub na ziemi. Nośnikiem informacji jest zapachowa wydzielina lub wydalina psa bądź suki; znakowanie może być też dźwiękowe lub wizualne. Pozostawiane ślady znakują terytorium. W nich są informacje o gotowości płciowej i stanie zdrowia, być może o wieku i co z tego wynika – gotowości do ochrony przywilejów oraz własności. Pies znakuje przy pomocy moczu, kału a także wydzieliny gruczołów międzypalcowych i policzkowych oraz gruczołów okołoodbytniczych (znakowanie zapachowe), znaków wizualnych (poziom zostawianych znaków, ślady grzebnięcia pazurami na ziemi) oraz znakowania przestrzennego (szczekanie, wycie). Grzebnięcie po oddaniu kału na ziemi dodaje zapach gruczołów międzypalcowych do zapachu stolca, ale bywa, że część kału wskutek grzebnięcia zostaje rozrzucona na większą odległość. Głębokość zagłębień oraz rozległość śladu nadaje mu wyrazistość. Efekt jest nasilany przez usunięcie z miejsca grzebnięć poprzedniego znakowania wraz z grudkami ziemi oraz szerokie rozrzucenie podłoża z własnym zapachem. Znakowanie wizualne. Postawa przy oddawaniu moczu – podniesienie nogi przez samca niesie komunikat na temat płci na odległość. Czasem oddanie moczu w tej pozycji polega na wydaleniu zaledwie kilku kropli, a zdarza się, że pies wyłącznie przyjmuje pozycję z uniesioną nogą bez oddawania moczu (znakowanie wizualne przez podniesienie nogi przez samca). Działanie to widywane jest zwłaszcza, gdy w zasięgu wzroku znajduje się inny pies.
Jedzenie również bywa znakowane przy pomocy moczu lub ocierania policzkami (p. tarzanie w zapachu). Nieznane jest znaczenie znakowania przy pomocy gruczołów okołoodbytniczych u psów podczas saneczkowania. Roger Paul Peters znalazł dowody na to, że defekacja jest czasem używana jako znakowanie: (R.P. (1974) Wolfsigns: scents and space in a wide ranging predator. Dysertacja PhD, University of Michigan).
INN (FIZJ)


Znakowanie moczem
Oddawanie moczu może mieć na celu pozostawienia śladu zapachowego. Substancje zapachowe zawarte w moczu są charakterystyczne dla danego osobnika, jego płci oraz stanu gotowości do rozmnażania.
Pozostawienie moczu służyć może też zaznaczaniu miejsca, w którym pies przebywał (dla odnajdowania drogi), ale i dla odnajdywaniu drogi do jedzenia oraz przy wytyczaniu granic terytorium.
Dodatkowych informacji na temat osobnika znakującego może dostarczać wysokość miejsca znakowania (znakowanie wizualne).
Ilość oddawanego dla znakowania moczu podlega regulacji. Zwykle jest niewielka.
INN (FIZJ)


Znakowanie na cudzym
Oddanie niewielkiej ilości moczu przez psa dokładnie w miejscu, które wcześniej oznakował inny pies. W przypadku znakowania świeżego śladu zdarza się, że pies, który znakował wcześniej, ponowi znakowanie po drugim psie. Suka, która obserwuje znakowanie psa na jej śladzie (widocznym w postaci kałuży moczu) postępuje podobnie. Po odejściu psa wraca zainteresowana oznakowanym miejscem, wącha i przykuca nad nim, a następnie dodaje do kałuży jeszcze kilka kropli swojego moczu.
AG SEKS


Zwracanie
Pies zwraca z żołądka niestrawioną treść pokarmową w specyficznych warunkach, nietypowych dla wymiotowania. Przede wszystkim zwracanie jest niemal natychmiastową reakcją na zaczepianie okolicy pyska dorosłego psa przez młode osobniki. Dźwięki wydawane w czasie powitania przez szczenięta wpływają na pojawienie się zwracania, podobnie jak sam widok samicy ze szczeniętami w przypadku wcześniejszego napełnienia żołądka. Zwracanie przebiega z pochyleniem głowy w dół, otwarciem szerokim pyska, bez typowego dla wymiotów wielokrotnego pompowania przeponą.
Pociąganie przez szczenięta za fafle dorosłego psa, lizanie pyska nowoprzybyłego, szczypanie i poszturchiwanie fafli łapą, oraz specyficzne dźwięki wydawane przez psie szczenięta wydają się stymulować dorosłe psy do zwracania.
INN (FIZJ)














LISTA DYSKUSYJNA wolfdog.org






AFI
AG
SEKS
ZAB.
ŁOW
INN (FIZJ)
INN (RUCH)
INN (USP)


zdjęciez001 A.Gola
zdjęciez002 K.Stańczak
zdjęciez003 K.Dąbrowska Manders
zdjęciez004 K.Dąbrowska Manders
zdjęciez005 C.Clayton
zdjęciez006 G.Sojda
zdjęciez007 J.Żyłkowska
zdjęciez008 J.Żyłkowska
zdjęciez009 J.Żyłkowska
zdjęciez010 J.Żyłkowska
zdjęciez011 M.Sobiecka
zdjęciez012 P.Serewiś
zdjęciez013 K.Stańczak
zdjęciez014 M.Sobiecka
zdjęciez015 M.Sobiecka
zdjęciez016 P.Peron
zdjęciez017 P.Peron
zdjęciez017a P.Peron
zdjęciez018 P.Peron
zdjęciez019 B.Sokołowska
zdjęciez020a M.Pilak
zdjęciez020 K.Stańczak
zdjęciez021 K.??
zdjęciez022 J.Żyłkowska
zdjęciez023 P.Serewiś
zdjęciez024 P.Serewiś
zdjęciez025 Afrodyta
zdjęciez026 P.Peron
zdjęciez027 G.Sojda
zdjęciez028 K.Stańczak
zdjęciez029 P.Peron
zdjęciez030 P.Peron
zdjęciez031 B.Sokołowska
zdjęciez034 M.Sobiecka
zdjęciez032 M.Sobiecka
zdjęciez035 C.Clayton
zdjęciez036 M.Sobiecka



Prawa autorskie (tekst i zdjęcia 1999-2007) Napisz do mnie Maria Sobiecka . Kontakt z dogobserver_pl owner
Zamieszczono na stronie 19 grudnia, 2006
Aktualizowano ostatnio 19 grudnia, 2006