Hebei šola

 

Mnogo vrhunskih študentov Li Luo Nenga je končno prispelo v Hebei provinco, posebej v Peking in bližnje pristaniško mesto Tianjin. V istem razdobju je bila v vzponu šola Ba gue in šoli sta trenirali ena z drugo.

Mnogo je točnih zgodb o odnosu med Ba guo in Hsing-I-jem. Zagotovo pa ni točen mit, ki se pogosto navaja v angleških knjigah. Nanaša se na domnevni spopad med začetnikom Ba Gue, Tung Hai Chuanom in slavnim Hsing-I mojstrom Gou Yun Shenom ter kako se je v posledici te epske bitke srečalo mnogo učencev Hsing-I-ja in Ba gue, da bi vzajemno izmenjali njihova znanja. Ta zgodba je dobra legenda in nič več.

V resnici so bili praktikanti Ba Gue in Hsing-I-ja vedno v prijateljskih odnosih. Pravzaprav je bila na prelomu stoletja v Tianjinu hiša, v kateri je živelo sedem mojstrov Hsing-I-ja in Ba Gue v prijateljskih odnosih, med njimi tudi Li Tsung I – vrhunski Hsing-I mojster, Cheng Ting Hua – eden od štirih velikih Tung-ov (glej str. 309) in Chang Chao Tung, še en mojster Hsing-I-ja in Ba gue. Vsi so bili posvečeni borilnim veščinam in vsi učitelji. Raje kot da bi si nasprotovali, sta ti dve šoli sodelovali v njunih treningih borilnih veščin. V posledici te interakcije so se študentje Hsing-I-ja vselej hoteli učiti Ba gue, saj so jih, ko so trenirali skupaj z Ba Gua prijatelji, ti premagali. Praktikanti Ba Gue so bili odprtega duha in so uživali v učenju Hsing-I-ja, toda njihovo zanimanje za Hsing-I ni bilo enako kot zanimanje Hsing-I praktikantov za Ba Guo. Pravzaprav so učitelji Ba Gue dojeli, da bi bilo koristno za učence začetnike, da bi najprej pridobili solidno podlago v notranji moči v bolj linearni, a še vedno povsem notranji metodi. Nato bi se lahko pričeli učti bolj kompleksne metodologije Hoje v krogu, ki terja bolj sofisticiran mentalni proces. Trend originalnega začetka in nadaljevanja mešanja Hsing-I-ja in Ba Gue je torej posledica tega prijateljstva, posebej med Cheng Ting Huom (Ba gua) in Li Tsung-I-jem (Hsing-I), in ne nekega mitičnega boja.

Obstajajo Ba gua šole, kjer se tehnike izvajajo kot pri Hsing-I-ju in obstajajo Hsing-I šole, v katerih se tehnike izvajajo na način Ba gue. Eden od mnogih primerov bi bil tisti Hsing-I iz šole Tianjin, ki je pomešal učenja Li Tsung I-ja in Cheng Ting Hua in ki je prek Chang Chuan Fenga prišel na Taiwan in do Hung I Hsianga. Njegove forme imajo gibe klasičnega Hsing-I-ja, toda večina njegove metodologije dejansko vsebuje osnovne telesne principe in tehnike Ba gue, ki so precej različne od tistih klasičnega Hsing-I-ja. Obrnjeno, mnogo ljudi prakticira Ba gua krožna gibanja z duhom, energijo in interno mehaniko Hsing-I-ja. Tak primer je metoda Lu Tang-a.

Ker so se skupine Hsing-I-ja in Ba gue pomešale, je bila ustvarjena nova Hsing-I metoda, ki se jo je pogosto imenovalo Hebei šola . V tej šoli Hsing-I-ja je bil pod močnim vplivom Ba gue prevladujoč vpliv in poudarek na Petih elementih, Živalske forme pa so bile drugotnega pomena. Na splošno, če učitelji izvajajo Ba guo enako dobro kot Hsing-I, bodo pogosto osredotočali njihovo učenje Hsing-I-ja na Petih elementih. Ta tendenca se pojavlja zato, ker je mnogo lažje učiti študente solidne podlage notranje moči skozi pet elementov kot preko osnovne Ba gua Hoje v krogu. Kakorkoli, ko študent doseže neko notranjo moč, tehnike Krožne hoje Ba gue pri študentih razvijejo borbeno prilagodljivost in sposobnost uporabe sofisticiranih borbenih kotov mnogo bolje kot to dosežejo Živalske forme Hsing-I-ja. Posledično učitelji raje vlagajo energijo v učenje Ba gue kot v Hsing-I Živalske forme. Ko Hebei šola uči Živalske forme, notranja vsebina skuša biti bolj podobna Ba gui kot Hsing-I-ju. Lahko uporablja nekatere od zunanjih gibov Hsing-I sistema ali pa v celoti različne gibe, ki jih uporablja Hsing-I nomenklatura, toda ne gre za klasične gibe.

Na Zahodu veliko število Hsing-I šol pripada Hebei metodi, čeprav se t(ak)e šole lahko tudi ne zavedajo izvora materiala.