ОСОБЕНИЯТ СЛУЧАЙ "СИМЕОН"

Фотографите и психолозите знаят един доста впечатляващ начин за разкриване на хорските тайни. Те са забелязали, че човешкото лице не е симетрично и лявата му половина не съвпада с дясната. Затова като се направи изкуствено съвпадение между двете половини се получават две нови лица, които отговарят на скритите и често противоположни качества на дадена личност. Министър председателят Симеон Сакс Кобургготски е достатъчно таинствена, противоречива и дори причудлива личност. Затова с гореописаната фотографска манипулация се опитахме да проникнем поне донякъде в особеностите на психиката му.

В интервю пред седмичника “Капитал” Симеон Сакскобургготски показа нови, макар и очаквани, особености на своята необичайна личност. “Винаги имам чувството, че хората мислят, че след 800 дни ще стане някакво чудо” – споделя той. В случая чувството му не го лъже. Хората очакват след 800 дни България да излезе от икономическата криза, защото всяка страна е като едно предприятие, което може да стане печелившо и проспериращо за 800 дни. Всички българи знаят кой сравни България с предприятие и кой є обеща благосъстояние “само след 800 дни”, които май вече приближават 400. Всички освен един – господин Сакскобургготски. Толкова пък да не помниш какво си казвал и какво си обещавал пред цял един народ само преди година, не е само късопаметство. Това си е направо липса на памет. Защото всички помнят кой обеща “бърза и качествена промяна на стандарта на живот у нас чрез постигане на функционираща пазарна икономика”. Всички помнят прочутото “незабавно и несимволично увеличение на заплатите”. Освен Симеон. И това вече го нарежда сред особените случаи. Защото забраванковци има много. Но само при случая “Симеон” толкова късопаметен човек е станал министър-председател. Той зачудва и със следните откровения :

“Популизмът – това го знае всеки, има и учебници на тези теми – много лесно е да се използва... Особено в по-сложни икономически моменти... – след кризата през 1929 година и след Първата световна война. Има, навсякъде има такава възможност и такива личности – да се появят, да наберат сила, има и условия за това.”

Тези пламенни и мъдри слова против популизма не ги е казал някой върл противник на Кобурггота. Тия думи ги е издумал самият ми ти Симеон Сакскобургготски. Същият, който много лесно използва популизма в една по-сложна икономическа обстановка – прехода на България към пазарна икономика, за да се появи и за да набере сили. И който говори така, сякаш казаното за популистите не се отнася до самия него и сякаш той няма нищо общо със самия себе си. Звучи малко психарски. Защото става въпрос за Симеон, който може да сащиса дори опитни политолози и психиатри с потресаващи словеса като тези:

“Популистът е много пъти безотговорен. Аз в това отношение съм толкова критичен и толкова внимавам в изказванията си, че не бих си позволил от уважение към публиката да кажа нещо, което не е реализуемо, или нещо, което е само пожелателно мислене”...

Какво ще стане, ако от уважение към публиката Симеон си спомни всичките нереализуеми, невероятни, безподобни, неизпълними, пожелателни и непостижими обещания, които наниза едно след друго, за да спечели изборите? Ами раздвоената му личност ще срещне самата себе си и ще потъне като в черна дупка. Както биха казали психолозите “СвръхАзът” му ще срещне “Аз-а” и двамата ще останат ужасени един от друг. Ще последва срив на личността. Затова личността е принудена да живее в някакъв свой измислен свят, който в никакъв случай не трябва да се среща с действителния. И за да не се срути, за да не изчезне, за да не погине като такава, личността е принудена да си верва. Да верва на своите собствени безсмислици и небивалици.

Проблемите на личността са все пак личен проблем. Но когато един случай като Симеон е на власт, той се превръща в проблем на всички ни. За разрешението му можем да потърсим опора в най-смислените думи, произнесени някога от господин Сакскобургготски. Те са:

“Бог да ни помага” – София, 6 април, 2001 година.

31 май 2002

начало