Двулещови окуляри на Хюйгенс и Рамсден


      В зависимост от броя на лещите, разстоянията между тях и пречупващата им сила, е възможно предният фокус при някои типове окуляри да се намира зад първата (полева) леща. Такъв е двулещовият окуляр на Хюйгенс. С него е невъзможно да разглеждате даден предмет като през лупа, дори да приближите последния много близо до полевата леща. Ако работите с телескоп с такъв окуляр, за да получите ясно изображение ще трябва да приближите окуляра до обектива, докато фокусът на последния премине зад полевата леща и достигне вътрешния преден фокус на окуляра, който всъщност е предния фокус на очната му леща.
      По-долу е сравнен ходът на светлината при телескоп с окуляр на Рамсден и на Хюйгенс. Обърнете внимание, че полевата леща от окуляра на Хюйгенс играе ролята на фокален редуктор, който леко скъсява фокусното разстояние на обектива!



Ход на светлината при телескоп с окуляр на Рамсден



Ход на светлината при телескоп с окуляр на Хюйгенс


      Сравнявайки пътя на светлината от двете фигури се вижда, че полевата леща при окуляра на Хюйгенс (или при други с подобна конструкция) води до по-късо резултантно фокусно разстояние от собственото на обектива, което значи малко по-слабо увеличение на целия прибор. Заедно с това леко се повишава диаметърът d' на изходния отвор в сравнение с диаметъра d, който би имал той, ако телескопа беше с друг окуляр с фокусно разстояние равно на това на очната леща на Хюйгенсовия. Този по-голям изходен отвор означава леко повишена светлосила на телескопа! Полевата леща допринася за по-равномерно осветеното зрително поле в окуляра, което е по-комфортно за наблюдателя.




Назад към "Практически методи в оптиката" - част трета

Начална страница