S/N |
Award |
Name of pupil |
1 |
Red Cross Community Service Award - Gold |
HS Red Cross |
2 |
Red Cross Excellent Unit Award - Gold |
HS Red Cross |
3 |
World Red Cross Day Celebration Flag Design Competition
1st in the "Celebrating service with passion and compassion" category
2nd in the " Principles of Red Cross" category |
HS Sec 1 cadets |
4 |
Promotion to Senior Youth Officers |
Mrs Lai Yee Tyng, Mrs Lily Lee |
5 |
Director's Award |
Shermaine Law |
2 |
RCY Current Affairs Competition
Champion for North District
Top 8 Finalists for National |
Ang Xiao Li, Lam Kit Man, Reine See |
S/N |
Award |
Name of pupil |
1 |
RCY Video Awards 2006 - Bronze |
Ong Chin Kheng, Chantel, Suhadah, Shermaine, Nurul Jannah and Afidah |
2 |
Red Cross Community Service Award - Gold |
HS Red Cross |
3 |
Red Cross Excellent Unit Award - Silver |
HS Red Cross |
4 |
Red Cross Day Sculpture making competition – 2nd |
Sec 1 |
5 |
Director's award |
Marinah |
6 |
SYF Opening Ceremony marching contingent |
Chantel Cheong, Shuhadah, Afidah
First Aiders: Shermaine and Chin Kheng |
7 |
Red Cross Current Affairs competition - 1st runner-up in North Zone |
Goh Yi Rui, Sarah Quek, Goh Li Xian and Low Yu Ping |
8 |
"Every second counts" competition organised by Ngee Ann Polytechnic on 7th Nov 2006 - 2nd |
Ong Chin Kheng, Shuhadah, Afidah, Shermaine and Chantel |
9 |
National Day Parade Marching contingent |
Ang Xiao Li, Lam Kit Man, Nurul Jannah |
S/N |
Award |
Name of pupil |
1 |
RCY Banner Design Competition - Most Creative |
Sec 1 |
2 |
Red Cross Community Service Award - Gold |
HS Red Cross |
3 |
Red Cross Excellent Unit Award - Silver |
HS Red Cross |
4 |
First Aid competition - 2nd runner-up in North Zone |
Elyndah Toh, Doris Toh, Lam Ka Man, Ong Hui Ting, Low Yu Ping, Lam Kit Man |
5 |
Director's award |
Mariana |
6 |
SYF Opening Ceremony marching contingent |
|
7 |
Inter-UG Heritage Trail Competition - 3 medals |
Suhadah, Ong Chin Kheng, Chen Desheng |
8 |
National Day Parade Marching contingent |
|